سرکه سیب و لاغری شکم: زمان و طریقه مصرف آن
آیا سرکه سیب واقعا لاغر میکند؟چگونه برای لاغری از سرکه سیب استفاده کنیم؟

آکاایران: سرکه سیب و لاغری شکم: زمان و طریقه مصرف آن

آکاایران: هزاران سال است که سرکه سیب به عنوان تونیک سالم استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد سرکه سیب خواص زیادی دارد از جمله به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در فرآیند تخمیر دو مرحله ای ساخته می شود. ابتدا سیب ها برش داده می شوند یا خرد می شوند و با مخمر ترکیب می شوند تا شکر آنها به الکل تبدیل شود. سپس، باکتری ها برای تبدیل الکل به اسید استیک اضافه می شوند. تولید سنتی سرکه سیب حدود یک ماه طول می کشد، اما برخی از تولید کنندگان به طرز چشمگیری سرعت این روند را افزایش داده اند به طوری که تولید آن در یک روز انجام می شود. اسید استیک جزء اصلی فعال سرکه سیب است.

همچنین به عنوان اسید اتانولی شناخته شده است که یک ترکیب ارگانیک با طعم ترش و بوی قوی است. اصطلاح استیک، از واژه استوم، کلمه لاتین سرکه، گرفته شده است. حدود 5-6٪ از سرکه سیب شامل اسید استیک می باشد. همچنین حاوی مقادیری آب و اسیدهای دیگر مانند اسید مالیک است.

 • یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه سیب حاوی حدود سه کالری می باشد و تقریبا فاقد کربوهیدرات است.
 • اسید استیک دارای خواص مختلفی برای از دست دادن چربی است
 • اسید استیک اسید چرب با زنجیره کوتاه است که در بدن به استات و هیدروژن تبدیل می شود.

حتما بخوانید: سرکه سیب | خواص سرکه سیب و طریقه مصرف آن

چرا سرکه سیب باعث لاغری شکم میشود؟

برخی از تحقیقات حیوانی نشان می دهد که اسید استیک در سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن کمک کند:

1-  سطح قند خون را کاهش می دهد:

در یک مطالعه بر روی موش، اسید استیک توانایی کبد و عضلات را بهبود می بخشد تا قند را از خون بگیرد.

2-  سطوح انسولین را کاهش می دهد:

در همان تحقیقات بر روی موش، اسید استیک نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می دهد، که ممکن است باعث سوزاندن چربی شود.

3-  بهبود متابولیسم:

مطالعه دیگری بر روی موشهای تحت تاثیر اسید استیک، افزایش آنزیم AMPK را نشان داد که باعث افزایش سوزاندن چربی و کاهش تولید چربی و قند در کبد می شود.

4-  ذخیره سازی چربی را کاهش می دهد:

درمان موش های دیابتی چاق با اسید استیک یا استات، آنها را از چاقی محافظت می کند و باعث کاهش چربی شکم و چربی کبد می شود.

5-  سوزاندن چربی:

مطالعه بر روی موشهایی که رژیم غذایی با چربی بالا دارند، افزایش قابل توجهی در ژن های مسئول سوزاندن چربی را نشان میدهد.

6- کاهش اشتها:

مطالعه دیگری نشان می دهد که استات مراکز مغز را که اشتها را کنترل می کند، سرکوب می کند که باعث کاهش اشتها می شود (رژیم لاغری | چگونه لاغر شویم؟). سرکه سیب باعث سیری می شود و مصرف کالری را کاهش میدهد

مطالعه انجام شده در زمینه سرکه سیب و لاغری

,سرکه سیب,سرکه سیب و لاغری,لاغری

در یک بررسی بر روی 11 نفر، افرادی که سرکه با غذای با کربوهیدرات مصرف کرده بودند، یک ساعت بعد از خوردن غذا، پاسخ 55٪  کاهش قند خون را نشان دادند. همچنین مصرف روزانه  کالری آن ها 200-275 کالری کاهش یافته است. علاوه بر اثرات سرکوب کننده اشتها اسید استیک، سرکه خالی شدن معده را کاهش داده است.

در یک تحقیق کوچک دیگر، مصرف سرکه سیب با وعده غذایی نشاسته ای، سرعت خالی شدن معده را به طور قابل توجهی کاهش داد. این مسئله باعث افزایش احساس سیری و کاهش قند خون و انسولین شد. گاستروپارس، یا تخلیه تاخیری معده، عوارض رایج دیابت نوع 1 است. زمان بندی انسولین با غذا مشکل ساز می شود، زیرا پیش بینی زمان افزایش قند خون بعد از غذا دشوار می شود. از آنجایی که سرکه باعث می شود غذا زمان بیشتری در معده باقی بماند، مصرف آن با غذا سبب تشدید گاستروپارس می شود.

یک مطالعه نشان می دهد سرکه سیب به شما کمک می کند وزن و چربی بدن را از دست بدهید. نتایج یک مطالعه انسانی نشان می دهد که سرکه سیب دارای اثرات بسیار قابل توجهی بر وزن و چربی بدن  دارد. در این مطالعه 12 هفته ای، 144 بزرگسال چاق ژاپنی هر روز 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه، 2 قاشق غذا خوری (30 میلی لیتر) سرکه یا یک نوشیدنی پلاسبو مصرف کردند. به آنها گفته شده بود مصرف الکل خود را محدود کنند، اما رژیم و فعالیت معمول خود را در طول مطالعه ادامه دهند.

کسانی که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه در روز مصرف کردند، نتایج زیر را مشاهده کردند:

 •  کاهش وزن: 1.2 کیلوگرم.
 •  کاهش درصد چربی بدن: 0.7٪.
 •  کاهش دور کمر: 1.4 سانتی متر.
 •  کاهش تری گلیسیرید: 26٪.

کسانی که 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه در روز مصرف کردند، نتایج زیر را مشاهده کردند:

 •  کاهش وزن: 1.7 کیلوگرم.
 •  کاهش درصد چربی بدن: 0.9٪.
 •  کاهش دور کمر: 1.9 سانتی متر.
 •  کاهش تری گلیسیرید: 26٪.

گروه پلاسبو در واقع 0.4 کیلوگرم کسب کردند و دور کمر آنها کمی افزایش یافت.

طبق این مطالعه، اضافه کردن 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند درصد چربی بدن را کاهش دهد، باعث کاهش چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شود.
تا به امروز، این تنها مطالعه انسانی است که اثرات سرکه را در کاهش وزن بررسی کرده است. اگر چه مطالعه نسبتا بزرگ بود و نتایج بسیار دلگرم کننده است، مطالعات بیشتری در جوامع مختلف مورد نیاز است. یک مطالعه بر روی موش هایی که از رژیم غذایی با چربی بالا و کالری بالا تغذیه کردند، دریافت گروه سرکه با دوز بالا 10 درصد چربی کمتر از گروه شاهد و 2 درصد چربی کمتر از گروه سرکه با دوز پایین دارند.

خواص دیگر سرکه سیب

علاوه بر کاهش وزن و کاهش چربی، سرکه سیب دارای مزایای دیگری نیز می باشد:

 •  کاهش قند خون و انسولین: مصرف سرکه همراه با غذای با کربوهیدرات بالا باعث کاهش قند خون و انسولین می شود.
 •  بهبود حساسیت به انسولین: یک مطالعه در افراد دارای مقاومت به انسولین یا دیابت نوع 2 نشان می دهد که افزودن سرکه به غذای با کربوهیدرات، حساسیت به انسولین را 34٪ بهبود می دهد.
 •  کاهش قند خون ناشتا: در مطالعه دیگری که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی شدند، گروهی که سرکه سیب را با میان وعده های با پروتئین بالا مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا نسبت به گروه پلاسبو داشتند.
 •  بهبود علائم PCOS: در مطالعه کوچکی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که 90 تا 110 روز سرکه مصرف می کردند، چهار نفر از 7 زن تخمک گذاری کردند که به احتمال زیاد به دلیل افزایش حساسیت به انسولین می باشد.
 •  سطح کلسترول را کاهش می دهد: مطالعات در مورد موش های صحرایی دیابتی و طبیعی نشان داد که سرکه سیب HDL کلسترول خوب را افزایش می دهد. همچنین سرکه سیب LDL کلسترول بد و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.
 •  کاهش فشار خون: مطالعات حیوانی نشان می دهد که سرکه ممکن است باعث کاهش فشار خون توسط مهار آنزیم مسئول انقباض عروق خونی شود.
 •  کشته شدن باکتری ها و ویروس های مضر: سرکه برای مبارزه با باکتری هایی که می توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند مانند E. coli استفاده می شود. یک مطالعه نشان داد که سرکه تعداد باکتری های خاص را 90٪ و برخی از ویروس ها را 95٪ کاهش می دهد.
 • چگونه می توانید سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

زمان و طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری

,سرکه سیب,سرکه سیب و لاغری,لاغری

 1. یک روش آسان استفاده از سرکه سیب همراه با روغن زیتون به عنوان سس سالاد است. این سس با سبزیجات، خیار و گوجه فرنگی بسیار خوشمزه است.
 2. شما برای مصرف سرکه سیب باید در یک بطری 200 میلی لیتر آب گرم ریخته و 2 پیمانه سرکه سیب به آن بیافزایید. سپس 2 پیمانه عسل ( به جز دیابتی ها ) به آن اضافه کنید. اگر دوست داشتید کمی نوشیدنی آب پرتقال فاقد شکر ( اختیاری ) هم در آن بریزید. حالا این نوشیدنی را 3 بار در روز و 30 دقیقه قبل از صرف هر وعده غذایی بخورید.

 3. همچنین می توانید سرکه سیب را برای ترشی سبزیجات استفاده کنید، یا می توانید آن را به سادگی با آب مخلوط کنید و بنوشید.

 4. مقدار سرکه سیب برای کاهش وزن، 1-2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) در روز است که با آب مخلوط شده است.

 5. بهترین راه این است که سرکه سیب را در طول روز 2-3 بار قبل از غذا بخورید  و یا هر روز صبح با معده ی خالی، بنوشید.
 6. مصرف بیشتر سرکه سیب توصیه نمی شود زیرا عوارض مضر در دوزهای بالاتر دیده می شود. بهتر است ابتدا با 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) شروع کنید و نتیجه را ببینید.
 7. بیش از 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) را در یک زمان مصرف نکنید، زیرا مصرف بیش از حد باعث تهوع می شود.
 8. اگر چه مصرف قرص سرکه سیب به نظر ایده خوبی است، اما در بعضی موارد روشی مناسب نیست. به عنوان مثال گاهی قرص در مری گیر می کند باعث سوزش گلو می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :