۶ نکته ای که باید در مورد ورزش به هنگام عادت ماهیانه بدانید
در مطلب نکاتی را برای تان توضیح می دهیم که چگونه هنگام عادت ماهیانه باید ورزش کنید تا نتایج بهتری کسب کنید و شما هم این نکات را بخاطر بسپارید.

آکاایران: ۶ نکته ای که باید در مورد ورزش به هنگام عادت ماهیانه بدانید

آکاایران: _________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

چند روز عادت ماهیانه بهانه ی خوبی است برای اینکه همه ی کارها را رها کنید و روی تخت خود یا کاناپه جلوی تلویزیون دراز بکشید و چیپس نمک و سرکه ای بخورید! اما این پاکت چیپس شکم پف کرده و بقیه ی آثار بدی که بر بدن تان می گذارد را از بین نمی برد اما  ورزش می تواند. در اینجا نکاتی را برای تان آورده ایم که به هنگام عادت ماهیانه چطور باید ورزش کنید و شما هم این نکات را بخاطر بسپارید.

۱. چه نوعی از تمرینات ورزشی را باید جدی بگیرید؟

بهانه ورزش نکردن را کنار بگذارید. چون کم ورزش کردن یا انجام هر تمرینات دیگری بهتر از اصلاً ورزش نکردن است. اینکه چه نوعی از تمرینات را باید جدی بگیرید به این وابسته است که چه نوع فکری درباره ی آن ها دارید.

اما اگر می خواهید که از تلاش های تان رضایت بخش ترین نتیجه را بگیرید، پس تمرینات با شدت بالا  ( اینتروال ) را انتخاب کنید و آن را جدی بگیرید. به دو دلیل: دلیل اول این است که تمرینات ورزشی باعث افزایش میزان ترشح هورمون اندورفین، که هورمون ایجاد احساسات خوب در بدن ماست، می شود.

همچنین هورمون های پروستاگلاندین را کاهش و یا از بدن حذف می کنند، این هورمون های شیمیایی در هنگام عادت ماهیانه ترشح می شوند (یا در مواقعی که علائمی از آسیب یا بیماری پیش می آید) مانند تورم، انقباض عضلانی، درد و تب. بنابراین هرچه بیشتر و با شدت بالاتری ورزش کنید اندورفین بیشتری ترشح می کنید و هورمون های بد کاهش بیشتری یافته نتیجتاً احساس درد کمتری به هنگام عادت ماهیانه تان می کنید.

دوم اینکه هورمون های جنسی مانند پروژسترون و استروژن در هنگام عادت ماهیانه به پایین ترین حد خود می رسند، به این معنی که بدن شما دسترسی بیشتر و راحت تری (نسبت به زمانی که در اواسط عادت ماهیانه قرار دارید)، به منابع قند و گلیکوژن دارد. یعنی اینکه شما سوخت لازم را برای انجام تمرینات ورزشی تان با شدت بالا دارید و برای تان قابل دسترس است،پس نگران نباشید شما می توانید به حد بالای تمرینات به راحتی برسید.

۲. تمرینات هوازی بهتر از تمرینات مقاومتی است

اگر هدف تان کاهش علائم و تسکین آن هاست، در هنگامی که در دوران قاعدگی هستید باید از کار با دمبل کم کنید و تمرین تردمیل تان را افزایش دهید. دانشمندان کشف کردند که رابطه ی بسیار تنگاتنگی بین ظرفیت هوازی و علائمPMS (سندرم پیش از قاعدگی) مانند، درد شکم، اسهال و یا یبوست، کمر درد، نفخ و پف کردن شکم، آکنه و غیره وجود دارد.

وقتی تمرینات هوازی تان بیشتر می شود، این علائم کاهش بیشتری می یابند. همچنین دانشمندان با نگاهی عمیق تر و تحقیقات بیشتر دریافته اند که رابطه ای بین دو متغیر ظرفیت بی هوازی و تمرینات مقاومتی موجود نیست.علاوه بر این موضوع هنگام قاعدگی دمای بدن کاهش می یابد که به دلیل افت ترشح هورمون های بدن است.این موضوع باعث افزایش مدت زمانی می شود که از تمرینات احساس خستگی می کنید. (دوره ی خستگی به تعویق می افتد، دیرتر خسته می شوید) بنابراین می توانید فاقد خسته کردن دستگاه عصبی مرکزی گرمای بیشتری ذخیره کنید که این برای شما به معنی آن است که ( انجام تمرینات سرعتی اینتروال نسبت به دوره ی نیمه ی قاعدگی برای شما آسان تر است)

۳. تمرینات ورزشی شدت قاعدگی تان را کم نمی کند

در روزهای اول، میزان قاعدگی بسیار شدید است و بهتر است که از تمریناتی مانند شرکت در کلاس های TRX استفاده کنید. اما اگر این تمرینات جزیی از تمرینات منظم شماست، می توانید آن را سبک تر انجام دهید. تمرینات منظم باشدت متوسط می تواند تا حدودی به طور ماهانه از شدت خون ریزی بکاهد، می تواند به یک شیوه ی جلوگیری کننده ی جدی تبدیل شود، نه به دلیل خود تمرین بلکه به طور غیرمستقیم.

چون استروژن کاهش می یابد، وقتی چربی کاهش یابد، در نتیجه استروژن در لایه های رحم جمع شود (زمانی که عادت ماهیانه هستید). یعنی اینکه؛ وقتی تمرین منظم انجام می دهید (همراه با رژیم غذایی سالم) چربی از دست می دهید در نتیجه آن استروژن کاهش می یابد و از شدت قاعدگی تان کاسته می شود.

متاسفانه تاثیر تمرینات منظم دراز مدت است و فوراً بر روی چرخه ی قاعدگی تان اثر نمی گذارد. باید قبول کنیم که قاعدگی یک چرخه ی قاعده مند است. یعنی وقتی قاعدگی شروع می شود لایه های رحم قبلا در طول یک ماه زخیم شده اند و زمانی که عادت ماهیانه می شوید به دلیل اینکه به هر دلیلی حاملگی رخ نمی دهد، بنابراین بافت رحم فرو می ریزد و به صورت دوران قاعدگی نمایان می شود. پس تمرینات منظم همان دقیقه و سریعاً بر روی چرخه ی قاعدگی تان تاثیری ندارد.

۴. تمرینات منظم ورزشی سایر علائم را از بین می برد

بنابراین متوجه شدیم که تمرینات منظم شدت قاعدگی را کم نمی کند و یا اگر هم این عمل را انجام دهد، تاثیر آن دراز مدت است. اما سایر علائم مانند نفخ و پف کردن شکم را از بین می برد. در هنگام تمرینات منظم، بدن تان آب از دست می دهد، که پف کردگی شکم تا حدودی از بین می رود.

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که رابطه ی تنگاتنگی میان تمرینات با شدت بالا و کاهش علائم PMS وجود دارد. تحقیقات منتشر شده در مجله ی کری سنت (مجله ی پزشکی ورزشی و بیولوژی) مبنی بر آن است که اگر در هفته ۳بار تمرین کنید، بویژه تمریناتی که باعث بالا رفتن ضربان قلب تان شود، علائمی مانند سر درد،خستگی و کوفتگی عضلانی، درد سینه ها را در هنگام قاعدگی تا حد زیادی کاهش می دهد.۵. شما در دوران قاعدگی کمتر دچار آسیب می شوید

اگر فکر می کنید که تمرین کردن در دوره ی قاعدگی تان باعث افزایش خطر آسیب دیدگی می شود، باید بگوییم که اشتباه می کنید. این یک داستان ساختگی است. به دلیل خاصیت این دوره ی ماهیانه و به دلیل اینکه به منظور آمادگی بدن برای فاز بعدی یعنی دوره ی حاملگی هورمون های خاصی ترشح می شود که این هورمون ها باعث انعطاف پذیرتر شدن بدن می شود بنابراین در این دوره آسیب دیدگی بسیار کمتر است.

تمام تمرینات شدید خود را در این دوره تنظیم کنید و به شدت تمرین کنید. تحقیقات نشان می دهند که حتی در زنانی که خطر آسیب به هر دلیلی بیشتر است، انجام تمرینات هماهنگی عصب-عضله می تواند خطر آسیب را در آنان به نصف برساند.

تنها مشکلاتی که می تواند به هنگام تمرین در دوره ی قاعدگی تان پیش آید، از دست دادن خون و آنمی (کمبود آهن) مزمن  و خستگی است، چون مانند روزهای عادی نمی توانید به آن شدت تمرین کنید. همچنین به فشاری که به مفاصل خود وارد می کنید هم باید توجه کنید.

تحقیقات نشان داده است که فشار وارده در دوره ی تخمک گذاری نسبت به دوره ی قاعدگی (روزهای اول) بیشتر احساس می شود. ورزشکاران یادگرفته اند که چگونه باید فشار را در این دوره ها کنترل کنند و چگونه فشار وارده را تا۵۰-۶۰٪ کاهش دهند و قدرت و هماهنگی شان را تقویت کنند.۶. بدانید که تمریناتی که انجام می دهید هنوز کارساز هستند

به تمرینات خود توجه کنید. بدانید چه دوره ای باید به تمرین بپردازید و چه دوره ای را صرف استراحت کنید. نگران شدت تمرینات خود نباشید فقط در صورتی تمرینات خود را به تعویق بیاندازید که کمبود آهن شدید و قاعدگی سنگینی داشته باشید.

بدانید که هر تمرینی هر چقدر هم کم بهتر از بی تمرینی است. تحقیقات نشان داده است که دونده های زن در دو دوره ی چرخه ی قاعدگی شان یعنی اول و نیمه ی دور دوم دوره ی قاعدگی تمرینات خوبی اجرا و همچنین رقابت هایی با رکوردهای بالا کسب می کنند. پس همین الان کفش های خود را بپوشید و تمرین کنید و برای بدن خود ارزش قائل شوید. الان زمان عرق ریختن است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :