چگونه در تمرین بدنسازی از کمر و ستون فقرات مراقبت کنیم؟
آیا می دانستید که کمر درد، اولین علت ناتوانی در تمام دنیاست؟ کارشناسان دریافتند از هر 10 نفر 8 نفر در مقطعی از زندگی خود کمر درد را تجربه می کنند. به همین دلیل،

آکاایران: چگونه در تمرین بدنسازی از کمر و ستون فقرات مراقبت کنیم؟

آکاایران: _________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

آیا می دانستید که کمر درد، اولین علت ناتوانی در تمام دنیاست؟ کارشناسان دریافتند از هر ۱۰ نفر ۸ نفر در مقطعی از زندگی خود کمر درد را تجربه می کنند. به همین دلیل، مراقبت از کمر هنگام تمرین بدنسازی اهمیت زیادی دارد.

البته هر قسمت از کمرتان ممکن است هنگام تمرین آسیب ببیند، اما پایین کمر بیشتر از سایر قسمت ها در معرض آسیب است. این ناحیه از کمر، به طور منحصر بفردی مستعد فشار است زیرا بخشی از کمر است که کمترین حمایت را دارد. بروز دیسک در این قسمت بسیار شایع است که معمولاً مهره های L4 و L5 را درگیر می کند.

خوشبختانه داشتن فعالیت بدنی و تمرین بدنسازی کمک می کنند تا این ساختار تقویت شده و در تمام سطوح از کمر حمایت شود. اما متاسفانه، الگوهای نادرست تمرین بدنسازی می توانند ریسک آسیب و حتی دیسک کمر را بالا ببرند و این اتفاقی است که هیچکس دوست ندارد با آن مواجه شود چون تمام جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این مطلب از مجله آکا ایرانبه شما می گوییم برای محافظت از کمرتان در تمرین بدنسازی چه باید بکنید.

قهرمان بازی در نیاورید!

شکی نیست که هنگام بدنسازی باید بدن تان را به چالش بکشید. افزایش تدریجی بار اضافی یک اصل است، اما فُرم درست را قربانی وزن بیشتر نکنید. شاید فکر کنید تکنیک درستی هنگام وزنه زدن دارید اما آیا مطمئن هستید؟ از یک فرد خبره بخواهید هنگام انجام تمرین بدنسازی نگاه تان کند و فُرم تان را بررسی کند.

وقتی وزنه را بلند می کنید، حتماً از قسمت زانو و لگن خم شوید و کمرتان را انحنا ندهید. کمرتان باید در تمام حرکت صاف باشد. همیشه وزنه را تقریبا بدن نگه دارید تا مقاومت، به مرکز ثقل تان نزدیک تر باشد و در نتیجه از ریسک آسیب کاسته شود. همچنین بدن تان را ناگهان نچرخانید زیرا این کار می تواند تاندون ها و رباط های کمر را بکشد و حتی بدتر، یک چرخش ناگهانی می تواند دیسک را پاره کرده و درد و عذابی همیشگی برای تان به جا بگذارد.


پیشنهاد مطالعه: با انواع آسیب­ های بدنسازی آشنا شوید


وضعیت بدنی تان را اصلاح کنید

وضعیت بدنی نادرست به تنهایی هم می تواند کمر درد بیاورد و بین افرادی که سبک زندگی یکجا نشینی دارند، اپیدمی است. وقتی می نشینید و راه می روید، سر و شانه ها تراز باشند. سرتان باید در راستای ستون فقرات تان بوده و شانه های تان نباید به جلو بیفتند. افتادگی شانه ها به جلو، سندرم گیر افتادگی شانه نام دارد. همتراز نبودن سر و شانه ها، به بالای کمر و گردن فشار وارد می کند که عاملی برای گردن درد و درد بالای کمر است.

از آنجایی که احتمالاً زمان زیادی از روز را می نشینید، باید وضعیت نشستن خود را نیز اصلاح کنید. بزرگترین مشکلی که بیشتر افراد دارند این است که هنگام نشستن، سر و شانه ها را جلو می اندازند، مخصوصا هنگام کار کردن مقابل رایانه یا موبایل.

برای میز کارتان یک صندلی راحت و درست تهیه کنید تا از کمرتان به خوبی حمایت کند. کف هر دو پا را روی زمین بگذارید و وزن تان را یکسان تقسیم کنید، نه اینکه فشار بیشتری روی یک طرف بدن باشد. پاهای خود را ضربدری قرار ندهید یا یکی از پاها را زیر پای دیگر نگذارید.

وقتی نشسته اید، برای برداشتن چیزی یا باز کردن کشو، بدن تان را به یک سو نچرخانید، چون باعث می شود فشار زیادی به رباط ها، تاندون ها و دیسک های ستون فقرات تان وارد شود. همچنین در محل کارتان روی صندلی بنشینید که از ستون فقرات تان کاملاً حمایت کند. انتخاب یک صندلی خوب و با کیفیت و استاندارد، سرمایه گزاری بلند مدتی است که روی سلامت ستون فقرات خود انجام می دهید.


پیشنهاد مطالعه: برای دیسک کمر چه ورزش هایی مضر هستند؟


عضلات میان تنه را تقویت کنید

یکی از راه های پایین آوردن ریسک کمر درد، تقویت عضلات میان تنه است. بیشتر اوقات روی شکم تمرکز می کنیم و قصدمان شش تکه کردن شکم است و از سایر عضلاتی که حامی کمر و ستون فقرات هستند غافل می شویم.

برخی از تمرینات شکم مانند کرانچ و دراز و نشست، فشار زیادی به ستون فقرات وارد می کنند زیرا مجبور می شوید از ناحیه ی بالا تنه خم شوید. ورزش هایی که ستون فقرات را انحنا می دهند نباید بخش زیادی از تمرینات شما را تشکیل دهند و اگر مشکلاتی در پایین کمر خود دارید، باید از انجام این تمرین ها به طور کلی اجتناب کنید.

یک جایگزین بهتر برای تمرین دادن شکم، پلانک است. وقتی پلانک انجام می دهید، کمرتان را صاف نگه دارید و تمام عضلات قسمت میان تنه را به کار بگیرید نه فقط عضلات راست شکمی، بنابراین تمرینات متعادل تری خواهید داشت.


پیشنهاد مطالعه: وقتی هر روز حرکت پلانک را انجام می دهید، این ۷ اتفاق مفید می افتد


بعد از اینکه پلانک پایه برای تان آسان شد، می توانید سایر فُرم های پلانک را که عضلات میان تنه را بیشتر به چالش می کشند انجام دهید. وقتی پلانک انجام می دهید، عضلات شکم را منقبض کنید، با این کار، احتمال انحنا پیدا کردن کمر بسیار کمتر خواهد شد.

در مورد اجرای پلانک جستجو و مطالعه کنید و روش درست آن را یاد بگیرید. ورزش های هوازی نیز برای سلامت کمر و ستون فقرات تان مهم هستند زیرا اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات و بافت های کمر می رسانند. بنابراین یک برنامه ی تمرینی متعادل که شامل ورزش هایی برای افزایش ضربان قلب باشد، به حفظ سلامت کمر و ستون فقرات کمک می کند.

کمر خود را بشناسید

اگر سابقه ی آسیب کمر دارید، مخصوصاً مشکلات دیسک، قبل از انجام تمرینات سنگین بدنسازی حتما برای سنجش وضعیت کمر خود به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک احتمالاً توصیه می کند از انجام یک سری از تمرینات پرهیز کرده یا از وزنه های سبک تر و تکرارهای بیشتر برای کاهش ریسک آسیب استفاده کنید. پس باید به بدن تان گوش دهید.

اگر احساس درد شدید و ناگهانی در کمر داشتید تمرین را متوقف کنید، مخصوصاً اگر سابقه ی مشکلات کمر دارید. همچنین اگر مشکل بیومکانیکی دارید، مثلاً گودی زیاد کمر، بیشتر مستعد آسیب کمر هستید. پزشک ارتوپد، فیزیوتراپ یا فیزیک درمانگر می تواند این مشکلات را شناسایی کرده و حرکات اصلاحی را به شما توصیه کند.

وزنه زدن با فرم نادرست، برای رباط ها و تاندون ها و عضلات و دیسک های ستون فقرات استرس برانگیز است اما تمرینات درست و مناسب، از بروز کمر درد پیشگیری کرده و حتی می تواند علائم کمر درد را تسکین بدهد. رمز این بهبودی، اجرای درست حرکات است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :