آکاایران: انگیزه برای لاغری

آکاایران: راهکارهایی برای شروع تغذیه صحیح

•آموزش لازم و مشاوره با متخصص تغذیه و شناخت گروههای غذایی:

با مشاوره صحیح، فرد شناخت خوب و درستی از گروههای غذایی پیدا می کند و این امر جلوی بسیاری از اشتباهات غذایی را می گیرد. شخص می آموزد که مثلا وقتی پنیر می خورد گروه گوشت را مصرف کرده؛ یا وقتی گردو می خورد، سهم چربی را استفاده کرده است. تنها با آموزش و مشاوره صحیح می توان به این اطلاعات دست یافت.

تفکر درباره تغییرات کاربردی مثبت:

وقتی که مسئله شناخت درباره گروههای غذایی پیش می آید، فرد یاد می گیرد که چه گروههایی سبب چاقی و اضافه وزن می شود؛ مثل چربیها و قندها. پس با شناخت خوب و کافی می تواند درست تصمیم گیری کند و تغییرات لازم را آگاهانه انجام دهد.

آغاز تدریجی:

انجام دادن تغییرات باید آهسته و تدریجی باشد و نباید منتظر اتفاقی غیر منتظره در برنامه غذایی باشیم. یکباره تغییر دادن عادتها مشکل است، ولی اگر این تغییرات به آهستگی و بتدریج باشد، ممکن می شود؛ مثلا تصمیم بگیریم که ابتدا با تصحیح وعده های صبحانه شروع کنیم، یا تصمیم بگیریم ابتدا هفته ای نیم کیلو وزنمان را کم کنیم و انتظار هفته ای ۱۰ کیلو کاهش وزن نداشته باشیم.

آگاهی از گزینه های مطلوب در ترکیبات غذایی:

با شناخت کافی (در نتیجه شرکت در دوره های آموزشی یا مشاوره)، شخص گزینه های بهتر و مطلوبتری را براحتی بر می گزیند. مثلا از بین کربوهیدرات ها، نمونه های دیرجذب را انتخاب کند و از بین چربیها روغنهای مایع و غیر اشباع را انتخاب کند.

تقویت انگیزه:

• استفاده نکردن از برنامه غذایی پیچیده:

بعضی از افرادی که آگاهی خوب غذایی ندارند مدام منتظر برنامه غذایی پیچیده و خاصی اند، در صورتی که با توجه به توضیحات داده شده شخص مطلع براحتی سهم خود را از گروههای غذایی یاد می گیرد و به این ترتیب براحتی می تواند برای تنظیم برنامه غذایی خود درست تصمیم گیری کند.

• در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت:

پس از کاهش تدریجی وزن، در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت برای تغذیه صحیح شروعی تدریجی است؛ مثل کاهش وزن تدریجی یا انجام شدن تغییرات کوچک در وعده های روزانه.

• یادداشت کردن تغییرات:

این کار را برای افرادی توصیه می کنیم که می خواهند قند خونشان را هم تنظیم کنند؛ یادداشت کردن تغییرات مثبت و مرور آنها به شخص انرژی مجدد می دهد و سبب تشویق او به ادامه راه می شود. این مسئله برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند نیز کمک خوبی است.

• تشویق کردن خود:

با مرور یادداشت ها، تشویق هم نیاز است. البته به شرطی که این تشویق روی آوردن مجدد به خوراکیها نباشد!

•پیدا کردن رقیب یا الگوی مقایسه در این راه:

این مسئله در ایجاد انگیزه برای شخص بسیار نتیجه بخش است. بنابر این، با توجه به مطالب گفته شده امید است انگیزه های کوچکی برای افراد ایجاد شده باشد

.

منبع :

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :