کنترل درد بدن با ۱۰ تکنیک طبیعی
وقتی دچار درد می شویم باید به چه صورت آن درد را کنترل کنیم تا کمتر درد بکشیم؟ در این مطلب شما را با 10 تکنینک طبیعی و مفید برای کنترل درد آشنا می کنیم

آکاایران: کنترل درد بدن با ۱۰ تکنیک طبیعی

آکاایران: _________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

به منظور آمادگی جهت استفاده از تکنیک های کنترل درد یادگیری این نکته اهمیت دارد که چگونه بتوانید از تمرکز و تنفس عمیق برای تسکین درد بدن استفاده کنید.

یادگیری تکنیک های آرام کردن بدن  به تمرین و زمان احتیاج دارند، به خصوص هنگامی که در حال حاضر احساس درد می کنید.

اما قطعاً ارزش آن را دارد تا بتوانید قادر به تسکین درد عضلات در سراسر بدن باشید. اولین گام برای شروع عدم توجه به درد است. تکنیک هایی که برای کنترل درد مزمن، با کنترل تنفس عمیق شروع می شوند،به شرح زیر است:

۱.سعی کنید خود را در موقعیتی تاریک و آرام قرار دهید، چشمان تان را ببندید یا روی یک نقطه تمرکز کنید.

۲. سپس ریتم تنفسی تان را آرام تر و کشیده تر کنید. نفس عمیقی بکشید، از ناحیه ی سینه خود عمل دم و بازدم را انجام دهید.

اگر ذهن تان آشفته است و یا حواس تان پرت می شود به یک کلمه فکر کنید، مانند کلمه ی «ریلکس» هنگام عمل تنفس با این کلمه تمرکز و آرامش را به ذهن خود بازگردانید.

به این صورت که به قسمت اول کلمه یعنی«ری»هنگام عمل دم و به قسمت دوم کلمه یعنی«لکس»عمل بازدم را انجام دهید. یا هنگام دم و بازدم کلمه ی آرام یا آرامش را مرتبا تکرار کنید.

۳ .عمل آرام کردن بدن را با ۲ تا ۳ دقیقه تنفس کنترل شده ادامه دهید.

۴. هنگامی که احساس می کنید به تدریج آرام شده اید و احساس خواب آلودگی دارید، می توانید از تکنیک های تصویر سازی ذهنی استفاده کنید.


پیشنهاد مطالعه: تصویر سازی ذهنی چیست و در ورزش چگونه انجام می شود؟


۱۱تکنیک تصویر سازی و تکنیک های مقابله با درد های مزمن که برای کنترل درد مؤثر هستند

۱.تغییر جهت تمرکز

این مورد یک تکنیک بسیار جالب برای نشان دادن قدرت ذهن است که چگونه می تواند احساسات پدید آمده در بدن را تغییر دهد. در این تکنیک باید توجه خود را بر روی هر قسمتی از بدن که در آن قسمت احساس درد ندارید (دست، پا و غیره) تمرکز کنید و حساسیت را از آن بخش بدن تغییر داده و کاهش دهید.

به عنوان مثال، هنگامی که دستان تان گرم می شود، ذهن به دور از تمرکز بر منبع درد (مثلاً احساس در ناحیه ی پشتی بدن)،به آن نقطه ی دارای حرارت تمرکز می کنند.

۲.تفکیک منطقه ی درد

همانطور که از نامش بر می آید، این روش کنترل درد مزمن شامل جداکردن بخش دردناک از سایر بخش های بدن است یا این تصور که بدن از ذهن جداست، با این تصور که بخش دردناک از ذهنیت انسان جداست. به عنوان مثال، تصور کنید قسمتی از کمرتان که در آن بخش درد احساس می کنید را بر روی صندلی بدور از ذهنیت خود در نقطه ی دورتری قرار داده باشید.

۳.تفکیک حسی

این تکنیک شامل جداسازی احساس (درد، سوختن، سوزش و سوزن سوزن شدن)به بخش های جداگانه ای می شود. به عنوان مثال،اگر در ناحیه ی پا یا پشت بدن تان احساس درد همراه با گرما دارید، تنها بر احساس گرما تمرکز کنید،نه درد.

۴.ایجاد بی هوشی مغزی 

این تکنیک شامل متصور شدن ترشح نوعی ماده ی بی هوشی خفیف (مانند نوکائین) در ناحیه دردناک است، مانند اینکه تصور کنید یک ماده ی بی هوشی ضعیف در حال تزریق شدن به پشت تان است. به همین ترتیب، می توانید تصور کنید که یک کمپرس آب یخ به منظور مرطوب کردن و خنک کنندگی منطقه درد قرار داده شده است.

۵. ایجاد بی حسی به درد توسط مغز

بر اساس مفهوم بی حسی مغزی نسبت به درد، این تکنیک کنترل درد شامل متصور شدن ترشح ماده ی بسیار قوی سرکوب کننده ی درد، مانند مورفین به ناحیه ی دردناک است. با توجه به همین مطلب می توانید با تصور کردن احساس سرکوب درد مغز خود را واردار به ترشح مقادیر زیادی از اندورفین ها (ترکیبات طبیعی تسکین دهنده ی درد بدن) و به منظور اعمال بی حسی، بر روی منطقه ی درد جاری کنید.


پیشنهاد مطالعه: کاهش درد مفاصل با ۳ مکمل غذایی


۶. انتقال دادن

از قدرت خلاقیت تان برای ایجاد سایر حس ها (بجز درد) از قبیل گرما، سرما، بی حسی، استفاده کنید و یک دست خود را که حس گرما یا سرما را به آن منتقل کردید بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. تصور انتقال حس های جایگزین درد به ناحیه دردناک سبب تسکین درد می شود.

۷. تصور زمان قبل و بعد از درد (پیش روی/رگرسیون یا پس روی)

از ذهنیت و قدرت تصورتان استفاده کنید تا خودتان را در قبل و بعد از وقوع درد تصور کنید، اینگونه می توانید درد کمتری را تجربه کنید. به خود تان بیاموزید که طوری عمل کنید که انگار دردی ندارید و تصور ذهنی خود را اینگونه به واقعیت تبدیل کنید.

۸. تصویر سازی نمادین

آن عاملی که مسبب ایجاد درد مزمن و بی قراری در بدن تان است، مانند نور، صدای بلند، نویز های تحریک کننده ی درد، مثلاً در سردرد. به تدریج مقدار این عوامل را کاهش دهید. مثلاً نور اتاق را کم کنید و یا میزان صدا را کاهش دهید در نتیجه درد نیز کمتر می شود.

۹. تصویر سازی مثبت

توجه خود را به مکانی که در آن احساس خوبی دارید و بودن در آن مکان یا موقعیت برای تان لذت بخش است، معطوف کنید و تصور کنید که در آن مکان یا موقعیت قرار دارید، به مکان هایی از قبیل طبیعت، کوه ها، ساحل دریا و سایر موقعیت های دلخواه، تمرکز کنید. وضعیتی که در آن احساس راحتی، امنیت و آرامش دارید را برای کنترل درد به کار ببرید.

۱۰. به حرکت درآوردن درد

درد ناحیه ای از بدن که تحمل آن برای شما دشوار است را به منطقه ای که می تواند قابل تحمل باشد حرکت دهید. برای نمونه، یک جلسه ماساژ را امتحان کنید، درد را برای مثال با این عمل از کمر به دست منتقل می کنید و یا تصور کنید درد در دست را به بیرون از بدن منتقل می کند.

برخی از این تکنیک ها احتمالا ًبا کمک یک شخص آموزش دیده و تمرین می تواند فراگرفته شود. معمولاً این روش ها برای کمک به کاهش درد مزمن موثر است. اغلب توصیه می شود با این تکنیک های مقابله کننده با درد حدود ۳۰ دقیقه ۳ بار در هفته کار کنید. با تمرین، متوجه خواهید شد که روند ایجاد آرامش سریع تر و کنترل درد مزمن آسان تر می شود.

گاهی اوقات،پس از اینکه شما در استفاده از تکنیک های کاهش درد مهارت یافتید، می توانید با کمی تنفس عمیق، درد مزمن را تسکین داده و آرامش را در خود تان ایجاد کنید.می توانید شروع به استفاده ی هر کدام از این تکنیک ها در هنگام فعالیت کنید.

مثلاً در هنگام کار یا صحبت با دیگران. با کسب تجربه کافی، احساس کنترل بیشتری نسبت به درد مزمن خواهید داشت و تاثیرات آن را بر زندگی خود خواهید دید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :