آیا بعد از ماهها ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی هنوز نتوانسته اید از شر چربی شکم خلاص شوید؟ در اینجا تعدادی از نظرات  متخصصان تغذیه در مورد دلایل عدم موفقیت در آب کردن چربی شکم آورده شده است:

1.کمبود منیزیم

بدن ما برای بیش از 300 واکنش شیمیایی  نظیر ثابت نگهداشتن ضربان قلب و تنظیم قند خون به منیزیم نیاز دارد، اما علاوه بر اثرات مثبتی که بر روی سلامتی بدن دارد این ماده مغذی همچنین در کاهش وزن و زیبایی اندام نیز ضروری می باشد. یک مقاله مربوط به سال 2013 در مجله تغذیه بیان کرده است که دریافت منیزیم بیشتر با کاهش میزان قند ناشتا و انسولین( از عوامل ایجاد چاقی و افزایش وزن) ارتباط مستقیمی دارد، و پژوهش دیگری که در انگلیس انجام شده است نشان می دهد که منیزیم اثرات مفیدی بر روی کاهش تجمع مایعات در طول دوره قاعدگی داشته و این بدین معنی است که نفخ و درد را دراین دوره کاهش می دهد. بنابراین غذاهای غنی از منیزیم مثل سبزیجات پربرگ و سبز رنگ، لوبیا و آجیل ها را بیشتر مصرف کنید یا در صورت تجویز پزشک از مکمل های منیزیم استفاده کنید.میزان توصیه شده منیزیم برای خانم های زیر 30 سال 310 میلی گرم و برای خانمهای بالای 30 سال 320 میلی گرم می باشد.

2.انجام تمرینات ورزشی اشتباه

بسیاری از افراد تمرینات ورزشی تقویت کننده قلب با حالت ثابت نظیر دویدن آرام ولی به مدت طولانی را برای لاغر شدن انجام می دهند. مشکل این تمرینات این است که 45 دقیقه دویدن با یک سرعت آرام و ثابت ممکن است به شما کمک کرده و در ابتدا باعث کاهش وزن شما گردد، ولی بدن شما به زودی متابولیسم خود را با این فعالیت مطابق کرده و دیگر انرژی را برای این تمرینات مصرف نمی کند. یک راه بهتر و موثرتر برای کوچک کردن شکم انجام تمرینات با وزنه یا دمبل می باشد. بالابردن وزنه  باعث ایجاد پارگی های ریزی در ماهیچه می شود که فرآیند احیا و بازسازی این پارگیها انرژی زیادی مصرف می کند و می تواند تا دو روز بعد از انجام تمرین طول بکشد. مخصوصا، مطالعات نشان داده اند که موثرترین تمرین برای سوزاندن چربی تمرینات کوتاه با فاصله از هم ولی با شدت زیاد است که ضربان قلب را بالا برده و همچنین ماهیچه ها را نیز درگیر می کند.

3.نداشتن خواب کافی

بیشتر افراد مخصوصا خانم های شاغل از نداشتن خواب کافی شکایت می کنند و این کمبود خواب می تواند تبعات جدی و بدی بر روی کاهش وزن داشته باشد. یک بررسی در مجله اپیدمولوژی نشان داده است که زنانی که در طول شب 5 ساعت یا کمتر می خوابند احتمال اینکه دچار افزایش وزن شوند 32 درصد بیشتر از افرادی است که ساعت های بیشتری می خوابند. به علاوه، طبق پژوهشی که در مرکز پژوهشی تغذیه و چاقی نیویورک انجام شده است، زمانی که زنان  به جای 8 ساعت خواب در شب تنها 4 ساعت می خوابند، در طول روز بیش از 300 کالری انرژی، آن هم از طریق غذاهای چرب، مصرف می کنند. چون، خواب کم باعث افزایش هورمونی به نام گرلین می شود که اشتها را زیاد می کند.بنابراین طبق توصیه متخصصان سعی کنید در طول شب 7 تا 9 ساعت بخوابید و برای اینکه خواب باکیفیتی داشته باشید لوازم الکترونیکی مزاحم را از اتاق خوابتان خارج کنید، اتاق را خنک نگه دارید، از نوشیدنیهای کافئین دار بعد از غذا اجتناب کنید؛ و سعی کنید برنامه خواب ثابتی داشته باشید، حتی اگر به این معنی باشد که آخر هفته ها هم مانند روزهای قبل از خواب بیدار شوید.

4.مصرف نوشیدنیهای گازدار

نوشیدنیهای گازدار شیرین،که ادعا می شود بدون کالری هستند، بطور قطع فاجعه ای برای رژیم غذایی به شمار می روند، و حتی انواع رژیمی اینها هم می توانند سایز کمر شما را افزایش دهند. مقاله ای که در سال 2012 در مجله چاقی منتشر شده است، نشان می دهد که مصرف زیاد نوشابه های گازدار ارتباط مستقیمی  با افزایش سایز کمر و چربی دور شکم دارد، در حالیکه نوشابه های رژیمی  باعث افزایش سایز کمر، افزایش شاخص توده بدنی و افزایش درصد کل چربی در بدن می شوند. یک دلیل که چرا نوشابه های رژیمی اینگونه هستند، وجود شیرین  کننده های مصنوعی در این نوشابه هاست که باعث می شود بدن پاسخ مناسبی که انتظار می رود در موقع خوردن یک ماده شیرین از خود نشان دهد را نشان نمی دهد. بنابراین، طعم شیرین نوشابه های رژیمی پیامی را به بدن می دهد و تصوری را برای بدن ایجاد می کند که بدن انتظار دریافت مقادیر زیادی از انرژی را دارد، در حالیکه بدن انرژی دریافت نمی کند چون این نوشابه ها فاقد انرژی هستند. این با سیگنال های گرسنگی بدن تداخل ایجاد کرده و باعث می شود که شما برای جبران کمبود انرژی در این نوشابه ها تمایل زیادی به دریافت کالری بیشتر از طریق مواد غذایی دیگر داشته باشید. سعی کنید این سیکل اشتباه را با مصرف نوشیدنیهای سالم مثل آب و چای تلخ  متوقف کنید. اگر از نوشیدن آب خسته شدید، آن را با تکه های میوه شیرین کنید. قهوه هم اگر به اندازه مصرف شود می تواند نوشیدنی خوبی باشد ولی مصرف افزودنیهای شیرین و پرکالری  با آن را به حداقل برسانید.

5.مصرف زیاد نمک

مصرف نمک زیاد باعث حرکت آب از جریان خون به داخل پوست می شود، به همین دلیل خوردن روزانه چیپس و پفک و غذاهای شور باعث پف آلود شدن صورت  شما خواهد شد و نفخ و باد شکم را تشدید خواهد کرد. نزدیک به درصد مردم بیش از مقدار توصیه شده 2300 میلی گرم در روز سدیم  مصرف می کنند. بنابراین حتی اگر شما روی غذایتان نمک  هم نپاشید،  سدیم زیادی که بیش از نیازتان می باشد را از طریق منابع غذایی دیگر نظیر غذاهای کنسروی ، سس سالاد، گوشتهای فرآوری شده و حتی محصولات لبنی نظیر برخی پنیرها دریافت می کنید. بنابراین از افزودن نمک به غذاها خودداری کرده و در عوض غذاها را با ادویه ها و سبزیجات معطر که دارای فواید زیادی هستند طعم دار کنید. سعی کنید با طعم دهنده های خوشمزه ای نظیر دارچین، پودر چیلی، پودر فلفل، زیره سبز، زنجبیل، ریحان، جعفری و رزماری آشپزی کنید. به شما قول می دهیم که با این طعم دهنده ها و پرهیز از نمک از شر نفخ و باد شکم رهایی می یابید.

6.مصرف نوشیدنیهای الکلی

مطالعات زیادی نشان می دهند که الکل می تواند اشتها را افزایش داده و جذب مواد غذایی  را بیشتر کند، و  برخی نوشیدنیهای الکلی مخصوصا باعث افزایش چربی اطراف شکم می شوند.مطالعاتی که در دانمارک و آلمان در سال 2013 انجام شده است، نشان می دهد که مصرف الکل رابطه مستقیمی با افزایش چربی شکم در زنان دارد.

منبع : parsivenus.com

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :