آیا میدانید ورزش موجب بهبود سرطان سینه می گردد - آکا
هورمون استروژن,ابتلا,هورمون,ارزش,می‌شویم؟,مشکل,تغذیه,البته

آیا میدانید ورزش موجب بهبود سرطان سینه می گردد

افزایش هورمون استروژن در بدن، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. ورزش کردن باعث کاهش استروژن در بدن می گردد... 

تحقیقات نشان داده است افرادی که سرطان دارند، اگر ورزش مرتب و منظم داشته باشند، روحیه آنها تقویت می شود و اندام مناسبی خواهند داشت و اعتماد به نفس بیشتری در برابر بیماری خود خواهند داشت.
از همه مهم تر اینکه بیماری های ناشی از سرطان مانند بیماری قلبی و دیابت، با ورزش کردن از بین می رود.
مؤسساتی که درباره سرطان تحقیق می کنند، در گزارشی آورده اند که زنان یائسه ای که ورزش را به طور مرتب و منظم انجام می دهند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها تا حدود 20 درصد کاهش می یابد.
زنانی که با جراحی، اشعه درمانی، شیمی درمانی درمان شده اند، می توانند فعالیت بدنی داشته باشند. این فعالیت ها شامل: پیاده روی آرام، پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری ، تنیس و شنا می باشد.
زنان دارای سرطان سینه که 1ساعت در هفته و با سرعت 4-3 کیلومتر در ساعت پیاده روی می کنند، نسبت به آنهایی که کمتر از 1 ساعت در هفته ورزش می کنند، کمتر دچار عوارض وخیم سرطان سینه می شوند.
● چاقی و ورزش و سرطان سینه
زنان سرطانی که BMI آنها کمتر از 13/24 است، 30 درصد کمتر دچار عوارض ناشی از سرطان می شوند. ولی در زنان سرطانی که BMI آنها 44/28می باشد، ورزش کردن تأثیر چندانی بر بهبود بیماری شان ندارد. البته این بدان معنی نیست که دیگر ورزش نکنند، بلکه باید با ورزش وزن خود را کم کنند.
لازم به ذکر است که اگر BMI بین 5/18 تا 25 باشد، نشان دهنده وزن سالم و طبیعی است. بیشتر از 25 نشان دهنده افزایش وزن و بیشتر از 30 نشان دهنده چاقی پرخطر می باشد.
افزایش وزن سبب افزایش مقدار هورمون های بدن مانند: استروژن و انسولین می گردد.
تغذیه درمانی
برای جلوگیری از سرطان سینه از این مواد غذایی استفاده کنید: سویا، گوجه فرنگی ، حبوبات، مغزها و آجیل ، سبزیجات و میوه ها، سیر، نان و غلات سبوس دار، لبنیات کم چرب.
ویتامین های A ، E ، D ، اسید فولیک ، سلنیوم و منیزیوم نیز در این مورد نقش دارند.
● رژیم غذایی
تحقیقات نشان داده است، رژیم غذایی کم چرب که برای بیماری های قلبی مفید شناخته شده بود، برای بیماران مبتلا به سرطان سینه نیز بسیار مفید است. زنانی که از این رژیم استفاده کرده اند، خطر کمتری در بدتر شدن سرطان داشته اند و حتی زنانی که سرطان سینه داشته اند و درمان شده اند، برای آنها هم مفید بوده برای اینکه از دوباره دچار شدن به سرطان جلوگیری کرده است.
چربی زیاد موجود در غذا، در ساخت هورمون استروژن نقش دارد و استروژن باعث پیشرفت و ایجاد سرطان می شود.
● راهکار ساده برای جلوگیری از سرطان سینه
1) وزن خود را متعادل کنید.
زنانی که از سن 18 سالگی به بعد، دچار اضافه وزنی بیشتر از 9 کیلوگرم بوده اند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در زمان یائسگی در آنها بیشتر است.
2) مقدار زیادی میوه و سبزی مصرف کنید.
▪ سبزیجات شامل: هویج، گوجه فرنگی، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و انواع کلم (کلم بروکلی ،کلم قرمز،کلم قمری، گل کلم، کلم پیچ).

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :