ورزش چه تاثیری در بانوان دارد - آکا
ورزشکاران زن تحقیقات دقیق و گسترده ای صورت,وجود ندارد,مورد,اتفاق,آنجا,وجود,ورزشکاران,ورزشکاران زن تحقیقات

ورزش چه تاثیری در بانوان دارد

    از آنجا که بر روی ورزشکاران زن تحقیقات دقیق و گسترده ای صورت نگرفته است ، یک اتفاق نظر کلی در مورد سطح عملکرد آنها وجود ندارد...

 وجود اختلافات فیزیولوژیک و نیز ساختاری بین جنس زن و مرد هم مزید بر علت شده است. اما با توجه به آنچه که تا به امروز می دانیم، به تعدادی از خصوصیات و ویژگی های جنس مونث در ارتباط با ورزش و فعالیت بدنی اشاره می کنیم. اگر چه بر اساس نظر سنجی ها اکثر ورزشکاران زن معتقد به افت عملکرد بدنی در جریان دوران قاعدگی هستند، اما از لحاظ فیزیکی زنانی بوده اند که در طی زمان قاعدگی قادر به شکستن رکوردهای جهانی شده اند.فعالیت ورزشی شدید باعث کاستن سطح استروژن خون می شود، اما لزوماً روی سطح عملکرد بدنی اثری نمی گذارد.در تمرینات با شدت برابر، اختلافی در میزان بروز آسیب های ناشی از ورزش در زن و مرد دیده نمی شود.قرص های ضد بارداری احتمالاً سبب تغییرات چشمگیر فیزیولوژیک در بدن زن می شوند، اما تاثیر عمده ای روی عملکرد فرد نخواهند گذاشت.حاملگی در 2 تا 3 ماه اول، اثر منفی روی عملکرد نمی گذارد، لابد می دانید در المپیک سال 1956 ملبورن، 3 تن از برندگان مدال طلا حامله بودند. ورزش سبب بهبود دانسیته (تراکم) استخوانی زنان نمی شود بلکه فقط سبب حفظ آن می گردد. در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم، ورزش احتمالاً در شکل گیری استخوان های قویتر کمک خواهد کرد. هیچ محدودیت سنی برای شرکت در ورزش های استقامتی وجود ندارد. حتی زنان 80 ساله هم توانایی شرکت منظم در دوهای ماراتن را دارند، گرچه مدت زمان طی شده بیشتر خواهد بود. دقیقاً معلوم نیست که آیا زنان سریع تر می دوند یا مردان، فقط می دانیم که در ازای هر دهه عمر، زنان توانایی سرعت بخشی در دویدن به میزان 14 متر در دقیقه دارند. در حالی که این رقم برای مردان 7 متر در دقیقه است، البته با توجه به اختلافات فیزیکی به نظر نمی رسد که زنان توانایی غلبه بر مردان در مسافت های کوتاه را داشته باشند. اما عکس این موضوع در دوهای در مسافت طولانی صدق می کند که به نظر می رسد به علت چربی بالاتر موجود در بدن زنان است که به عنوان منبع انرژی عمل می کند. به علاوه تعریق ران در دماهای بالاتر، سبب حفظ و نگهداری بیشتر آب بدن خواهد شد.
    
    
    آیا بین مردان و زنان ورزشکار اختلافات فیزیولوژی وجود دارد؟
    
    بله ، این اختلافات در زمینه سیستم اسکلتی و عوامل بیومکانیکی نمود دارند. ورزشکاران زن به طور معمول (ولی نه همیشه) کوچکتر و کوتاهتر بوده، لگنی پهن تر دارند، زانوها به داخل متمایل شده و ساق پاها انحنای کمتری دارند. این خصوصیات از جمله مواردی است که احتمال ایجاد بعضی از آسیب ها مانند دردهای کشککی - رانی را بالا می برد. ورزشکاران زن درصد بالاتری از چربی بدن داشته و حدود 30 درصد قدرت عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند که خصوصاً مربوط به اندام فوقانی است. اما در هر صورت به رشته ورزشی خاص است تا اینکه جنسی خاص عاملشان باشد.
    
   آیا ورزش کردن برای زنان سودمند است؟  
    
    تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است، یعنی کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن،تمام موارد فوق به پیشگیری از آترواسکلروز و بیماریهای قلبی کمک می کنند. به علاوه ورزش های توام با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند.
    
    
    در چه مواردی بانوان نباید ورزش کنند؟
    
    زمانی تصور می شد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب وارد می کند در ضمن عقیده داشتند که زنان خصوصا در جریان عادت ماهیانه نباید ورزش کنند. امروزه خلاف هر دوی این موارد ثابت شده است.
    
    
    اثرات ورزش روی قاعدگی
    
    ورزشکاران زن مستعد اختلالات قاعدگی از جمله تاخیر در شروع آن، فقدان اولیه و ثانویه، افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری می باشند. مثلا فقدان قاعدگی در 3 تا 5 درصد کل جمعیت رخ می دهد. اما در 15 تا 60 درصد زنان ورزشکار مشاهده می شود. از جمله علل آن وزن پایین بدن،از دست دادن سریع وزن ، شروع سریع ورزش های سنگین، تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس های فیزیکی و روانی است.
    
    
    خطر فقدان قاعدگی در چیست؟
    
    در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی، خطر کاهش دانسیته استخوانی و ایجاد پوکی استخوان زودرس وجود دارد به نظر می رسد سایر اختلالات قاعدگی ناشی از ورزش هم در کاهش دانسیته استخوان در دراز مدت موثر باشد. فقدان هورمون استروژن، لااقل به صورت تئوریک سبب بالا رفتن چربی های خون و ایجاد آتروسکلروز زودرس می شود پس درمان مناسب اختلالات قاعدگی اهمیت بسزایی دارد.
    
    
    بهترین راه جلوگیری از حاملگی در یک زن ورزشکار در سنین باروری چیست؟
    
    در کل، روش های متعددی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد. یکی از قابل پذیرش ترین این روش ها، استفاده از قرص های ضد بارداری است که با توجه به نسل جدید آنها که دارای تعادل مناسبی از هورمون های استروژن و پروژسترون است دارای عوارض کمتری می باشند. از جمله فواید دیگر آنان می توان به رفع علائم دردناک پیش از شروع قاعدگی، کاهش آنی فقر آهن، ضایعات خوش خیم سینه، بیماری های التهابی لگن، کیست های تخمدانی و رماتیسم مفصلی اشاره کرد. به هر حال در صورت نیاز از طریق مشاوره با پزشک نوع و نحوه مصرف دارو معلوم خواهد شد.
    
    
    فواید فعالیت بدنی و ورزش در زنان باردار
    
    انجام تمرینات منظم بدنی در طی حاملگی سبب بهبود خواب، بالا رفتن حس اعتماد به نفس، کاهش شدت و یا بروز درد کمر و وریدهای واریسی، جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و حفظ سطح آمادگی بدنی مادر می شود. اگر چه از لحاظ تئوریک ورزش شدید در جریان حاملگی می تواند سبب ایجاد آسیب هایی به نوزاد و یا مادر شود با توجه به تحقیقات انجام شده لزومی به کاهش شدت وزن در زن باردار حس نمی شود.چه ورزش هایی در یک حاملگی سالم و بی خطر توصیه می شوند؟ از انجام چه ورزش هایی باید خودداری کرد؟ آیا شکل ورزش برای تمام زنان باردار یکسان است؟در جریان حاملگی، ورزش های با شدت کم تا متوسط انجام می شود، ورزش منظم (حداقل 3 بار در هفته) به شکل های مقطع ترجیح داده می شود.بعد از سه ماه اول حاملگی از ورزش در حالت خوابیده به پشت خودداری ورزند. چرا که این حالت سبب کاهش برونده قلبی در بعضی زنان می شود. در ضمن دوره های طولانی مدت ایستادن هم توصیه نمی شود.در صورت احساس خستگی باید ورزش را قطع کنند. اصولاً فعالیت تا حدی توصیه می شود که به خستگی نینجامد. ورزش های بدون وزنه مثل دوچرخه سواری و شنا با حداقل خطر آسیب به مادر و جنین همراه بوده و می توانند تا پایان دوران حاملگی ادامه یابند.انجام هرگونه ورزش که با خطر برخورد ضربه و آسیب به شکم همراه باشد، ممنوع است. خصوصاً در سه ماه آخر حاملگی، با توجه به وزن رحم حامله و نیز اضافه وزن، مادر باید مراقب از دست دادن تعادل بدن، ناشی از تغییر در محور ثقل باشد.باید رژیم غذایی مناسب در جریان حاملگی و ورزش تامین شود، به علاوه تامین آب مورد نیاز بدن دارای اهمیت است.ورزش های دوران حاملگی وابسته به وضعیت هر فرد تفاوت خواهد کرد. نوع این ورزش ها بسته به سطح آمادگی بدنی قبلی خانم باردار، وضعیت پزشکی وی، در دسترس بودن وسایل تمرینی و ترجیح خود وی است.قطع ورزش در صورت وجود هر یک از علائم زیر توصیه می شود، تنگی نفس، سردرد، ضعف عضلانی، تهوع، خستگی، درد قفسه سینه، درد پشت، درد لگن، اشکال در راه رفتن، کاهش فعالیت جنین، انقباضات متوالی رحم، خونریزی از واژن و ترشح مایع آمنیوتیک.منع مطلق انجام ورزش در حین حاملگی شامل موارد زیر است: خونریزی های اخیر رحمی، دیسترس جنینی، بیماری های قلبی، سابقه سقط یا زایمان زودرس (بیش از یکبار)، فشار خون حاملگی، دیابت و بیماری کلیوی کنترل نشده، پارگی اخیر پرده ها. از شیرجه زدن در آب، رفتن به مکان های با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم، شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد و اسکی روی آب نیز خودداری شود.

آفتاب    

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :