قرص CLA (سی ال ای) محبوب ترین چربی سوز لاغری + نکات
قرص CLA یکی از پرفروش ترین مکمل های چربی سوز است که بسیاری از مصرف کنندگان آن از عوارض احتمالی آن خبر ندارند، این مکمل در دنیای فیتنس و سلامتی به دلیل عملکردهای

آکاایران: قرص CLA (سی ال ای) محبوب ترین چربی سوز لاغری + نکات

آکاایران: مقاله ای اختصاصی از اسرا اسفندیاری

شما هم به مصرف مکمل ها برای کاهش وزن فکر کرده اید؟ نام قرص CLA برای کاهش وزن را شنیده اید؟ با فواید و عوارض این مکمل چقدر آشنایی دارید؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به مصرف قرص CLA برای کاهش وزن فکر می کنید، قبل از اینکه این مکمل را تهیه کنید بهتر است ابتدا این مطلب از فیت شیپ را با دقت بخوانید تا با مکمل CLA آشنا شوید.

CLA (سی ال ای) چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چربی ها برای بدن مضر نیستند، بعضی از آن ها برای تولید انرژی و در جهت عملکرد بدن تأثیر می گذارند.

(CLA (Conjugated Linoleic Acid از این نوع چربی ها به حساب می آید. CLA درواقع به خانواده ای از ایزومرهای لینولئیک اسید گفته می شود که اثر آن از طریق سیستم PPAR است؛ این سیستم به یک خانواده گیرنده سیگنال دخیل در عملکردهای بدن به ویژه متابولیسم (سوخت و ساز) مرتبط است و باعث چربی سوزی می شود.

از انواع CLA می توان به دوشکل  (cis9,trans11 (9,11 و (trans10,cis12 (10,12  اشاره کرد.

تاثیر قرص CLA  بر لاغری و کاهش وزن چگونه است؟

ادعا می شود که مکمل CLA باعث افزایش متابولیسم پایه (حداقل مقدار انرژی موردنیاز برای عملکرد بدن) می شود. همچنین باعث کاهش مقدار دریافت غذا (احساس سیری)، افزایش اکسیداسیون اسید چرب در بافت چربی زیرپوستی، تحریک شکستن و مهار تولید چربی، افزایش مصرف انرژی، کاهش بهره تنفسی می شود.

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مکمل CLA فواید بسیار کمی بر روی افراد چاق و کم تحرک دارد.

از قرص CLA اغلب به عنوان مکمل چربی سوز در بدنسازی استفاده می شود و از ترکیب های همیشگی بدنسازان است و در دسته چربی سوزهای غیر محرک و مجاز می باشد. در دنیای فیتنس و ورزشکاران این مکمل به چربی سوزی که باعث تخریب بافت عضلانی نمی شود شهرت دارد.

تاثیر مصرف مکمل سی ال ای بر  سلامتی چگونه است؟

مطالعات انسانی محدود اما مطالعات حیوانی متعددی بر روی این مکمل انجام شده است. بعضی از این مطالعات فوایدی مثل کاهش چربی بدن و در بعضی افزایش توده عضلانی را نشان می دهد و اما قسمت غم انگیز ماجرا این است که مطالعات دیگری هم هستند که هیچ اثر مفیدی از این مکمل را نشان نمی دهند.

در تعدادی از مطالعات که بیشتر آن ها مطالعات حیوانی هستند، نشان داده شده که افرادی که در حالت عادی CLA بیشتری از طریق مواد غذایی دریافت می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بعضی بیماری ها مثل سرطان و دیابت نوع 2 هستند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز در این افراد کاهش می یابد.

برای اثبات این ادعاها نیاز به مطالعات انسانی بیشتری وجود دارد.

آیا CLA در منابع غذایی وجود دارد؟

اسید لینولئیک قسمت اعظم اسیدچرب امگا 6 است که در روغن های گیاهی فراوان تر است. بدن انسان نمی تواند CLA را تولید کند و باید از طریق مواد غذایی آن را دریافت کند.

منابع اصلی CLA در رژیم غذایی از غذاهای حیوانی مثل فراورده های گاو، گوسفند، بز (محصولات لبنی یا گوشت آن ها) است که هرچه این حیوانات گیاهان سبز بیشتری مصرف کنند این اسیدچرب در بدن آن ها بیشتر تجمع می یابد.

میزان دریافت CLA به صورت مکمل چگونه است؟

به شکل صنعتی مکمل CLA از تغییر شیمیایی گیاه گل رنگ و روغن آفتابگردان یا روغن کافشه تولید می شود. این CLA با CLA موجود در مواد غذایی متفاوت است.

مکمل سی ال ای به صورت کپسول های ژله ای یک تا سه بار در روز، در دوز های 1000 میلی گرم تا 1300 میلی گرم متغیر و یا در محصولات فرمولی به صورت پودر و یا به صورت شربت وجود دارد.

عوارض مصرف مکمل سی ال ای چیست؟

همان طور که اغلب مواد غذایی وقتی به صورت مکمل دریافت می شوند ممکن است برای افراد مضر باشند  مکمل سی ال ای نیز در دوزهای بالا مضر است.

مطالعات نشان داده اند که دوزهای بالای این مکمل با بالا بردن بیان mRNA و ایجاد تغییرات میتوکندری کبدی و با کاهش چربی زیرپوستی باعث افزایش چربی در کبد می شود که می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک یا دیابت قرار دهد.

همچنین بااینکه قرص CLA چربی بدنی را کاهش می دهد می تواند باعث ایجاد التهاب و کاهش HDL (کلسترول مفید بدن) شود.

اگر مصرف قرص CLA همراه با رژیم غذایی نباشد می تواند باعث مقاومت انسولینی و هیپر گلایسمی (افزایش قند خون) در فرد شود.

و عوارض جانبی کم اهمیت تری مثل تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده را نیز می تواند ایجاد کند.

آیا از مکمل CLA استفاده کنیم؟

شخصاٌ فکر نمی کنم از دست دادن چند کیلو از وزن بدن ارزش این را داشته باشد که خطر ابتلا به بیمارهای مختلف را به جان بخریم.

اما اگر هنوز برای مصرف این مکمل اصرار دارید و یا تحت نظر مربی آن را دریافت می کنید بهتر است که به طور منظم آزمایش خون دهید و عملکرد کبد و سایر ارگان های بدن را تحت نظر پزشک قرار دهید تا به بدن خود آسیب نزنید.

و نکته آخر اینکه داشتن اندام ایده آل بسیار خوب است اما با مصرف مکمل ها به بیمار شدن و عواقب آن نمی ارزد. راه های بهتری مثل رعایت رژیم های غذایی تحت نظر متخصصین تغذیه و انجام تمرینات ورزشی وجود دارد.

اگر از این مطلب خوشتان آمد، توصیه می کنیم تمام مطالبی که در مورد مکمل های غذایی قرار داده ایم مطالعه کنید!

.
منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :