آکاایران:  

رژیم- یک مطالعه کشوری در سال86 نشان داد که بیش از 40درصد از داروهای قاچاق مربوط به فرآورده های مکمل های غذایی است که به لحاظ پزشکی، مصرف و یا عدم مصرف آنها ضرورتی ندارد. علت اصلی تولید مکمل ها نیاز انسان هاست و بخش زیادی از مکمل های غذایی و دارویی با هدف کمک به ارتقای سلامت افراد تهیه می شود و از این نظر تولید این محصولات، خود ارزش بالایی دارد.

آکاایران: چه کسانی باید مکمل غذایی مصرف کنند ؟

مکمل های غذایی خصوصا در مناطق محروم که سوء تغذیه رواج دارد و هنگام وقوع بحران های طبیعی مثل زلزله و سیل که ممکن است مردم منطقه ای را برای مدتی در معرض خطر کمبودهای تغذیه ای قرار دهد بسیار حیاتی و ارزشمند است؛ علاوه بر این، با توجه به افزایش امید به زندگی، مکمل ها اگر درست مصرف شوند می توانند تا حد زیادی به توانمندی بهتر افراد در سال های بعدی زندگی کمک کنند. برای مثال در بسیاری از کشورها مصرف مکمل کلسیم همراه با ویتامینD به صورت همگانی توصیه می شود.

نباید فراموش کنیم که تغذیه مناسب اصل است ولی اگر به دلایلی تغذیه ما نتواند نیازهای ما را تامین کند مصرف مکمل ها ضروری و حیاتی است. مصرف مکمل هایی غذایی اغلب برای سنین بالای 60 سال در نظر گرفته می شود که بدن افراد با کمبودهایی مواجه است. هیچ ضرورتی در مصرف مکمل های غذایی برای جوانان وجود ندارد اما علاقه مندی مردم به مصرف این مکمل ها موجب رونق بازار این قبیل محصولات در داخل کشور شده است.
مکمل وقتی به کمک فرد می آید که مواد غذایی نمی تواند کامل کننده نیازهای سلولی انسان به ویتامین ها یا املاح باشد. در حقیقت پزشکان مکمل های دارویی یا غذایی را با توجه به جنبه های مختلف فرد، شامل وضعیت سلامت، رشد، سن و عوامل دیگر تجویز می کنند؛ به دلیل اینکه مواد موجود در مکمل ها اغلب از ویتامین ها و املاحی هستند که معمولا در غذا وجود دارند.
مکمل های دارویی، بخشی از مواد غذایی فشرده شده هستند که تغذیه روزانه ما را کامل می کنند. این مواد که به صورت قرص، دراژه، کپسول یا پودر در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند، در فرم قرص یا پودر، ما را به یاد داروهای شیمیایی می اندازند ولی نقش دارویی ندارند و برای درمان یا تسکین درد استفاده نمی شوند. به گزارش گزونده مدیسین محققان بعد از سال ها پژوهش به این نتیجه رسیده اند که مکمل های غذایی در سال های اخیر بیشتر مصرف می شوند. بنا بر آمار، یک سوم از مردم، مصرف کننده این مواد هستند. خانم های میانسال ارزش بیشتری برای این مواد قائل می شوند.
آنچه جالب است، لیست این مواد و کاربرد آنهاست: ویتامین ث در سرما خوردگی کمک می کند؛ آ- ث – اِ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، قلب و دستگاه گردش خون است؛ کلسیم ضد پوکی استخوان است؛ سِلن بر ضد سرطان عمل می کند؛ آلرژن برای اندام سازی و محافظت پوست استفاده می شود.
دلایل زیادی برای استفاده از این مواد وجود دارد. این مواد می توانند قابلیت یادگیری و کار را افزایش داده، درصد خستگی و سستی بدن را کاهش دهند؛ همچنین می توانند از بدن در مقابل بیماری های مختلف محافظت کنند و به خاطر تکمیل کردن تغذیه روزانه، انسان را دیرتر به مرحله افسردگی و پیری می رسانند. این نکته روشن است که کسانی که یکجانبه و اشتباه غذا می خورند نمی توانند با استفاده از این مواد، بدن خود را سالم نگه دارند؛ برعکس اگر تغذیه مناسب و مقوی باشد، تمام مواد لازم از جمله ویتامین ها و مواد معدنی به بدن می رسند و نیازی به مصرف مکمل های غذایی نیست. از طرف دیگر در بعضی از بیماری ها می توان از این مواد استفاده کرد.
در این مورد می توانیم بیماری هایی مثل دیابت، استئوپروز، بیماری های دستگاه گوارشی وسرطان را نام ببریم. همراه داروهای شیمیایی که عوارض جانبی ناگواری مثل حالت تهوع، استفراغ و بی اشتهایی دارند نمی توان از هر ماده تکمیل کننده تغذیه استفاده کرد؛ در این مورد باید با متخصصین تغذیه مشورت کرد. در بعضی از مراحل زندگی و در شرایط ویژه، مواد غذایی لازم نمی توانند به طور کامل به بدن برسند؛ خانم های باردار و شیرده و اشخاص مسن در این گروه قرار دارند.
ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد تغذیه ای در فرم قرص یا دراژه می توانند در این مراحل تکمیل کننده تغذیه روزانه باشند. نتیجه اینکه یک تغذیه همه جانبه و متنوع، تمام نیازهای بدن را برطرف خواهد کرد. کسانی که به مقدار کافی میوه، سبزی، مواد سبوس دار، شیر و محصولات شیری کم چربی مصرف می کنند مشکلی از نظر تغذیه نخواهند داشت. یک غذای مقوی به همراه ادویه و سبزیجات کافی بیشتر از مصرف قرص ها، دراژه ها و پودرها برای بدن سودمند خواهد بود.

منبع :

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :