ال آرژنین چیست و از چه منابع غذایی تامین میشود ؟
تاثیرات ال آرژنین,تاثیر ال آرژنین بر افزایش قد,تاثیر ال آرژنین در بدنسازی,تاثیر ال ارژنین بر قد,تاثیر ال آرژنین بر مو,تاثیر ال آرژنین 1000,تاثیر ال آرژنین در اف

آکاایران: اگر در مورد ال آرژنین اطلاعات کمی دارید و دوست دارید بدونید ال آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات پزشکی و بهداشتی آکاایران با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی در مورد ال آرژنین کسب کیند.

  Image result for ‫آرژنین چیست‬‎
آرژنین یک آمینو اسید نیمه ضروری و همچنین از واحد های سازنده پروتئین می باشد . آرژنین عملکرد های فیزیولوژیکی زیادی در بدن دارد و یکی از عناصر ساخت گاز نیتریک اکسید می باشد .
آرژنین آمینو اسیدی است که بدن قادر به تولید آن نیست بنابراین برای جذب آن باید غذاهایی که سرشار از آرژنین است مصرف نماییم .

آرژنین در مواد غذایی ؟

آرژنین را می توان در آجیل مانند بادام زمینی و بادام یافت . همچنین درشکلات و کشمش نیز موجود است . فیبرهای لبنیات بسیار مهم هستند زیرا عملکرد سیستم هضم را مناسب نگه می دارد . همچنین توانایی بدن را برای مصرف مواد مغذی رژیم غذایی افزایش می دهند . فیبرها در سیستم هضم بدن هضم نمی شوند و هنگامی که به روده بزرگ برسد شروع به شکستن می کنند . 

آرژنین در بدن چه می کند ؟

آرژنین در بسیاری از پروسه های فیزیولوژیکی نقش دارد . این پروسه های فیزیولوژیکی شامل ترشح هورمون ها ، افزایش ترشح هورمون رشد ، دفع سم های تولید شده از مواد در بدن و سیستم ایمنی بدن را شامل می شود .
از آن جایی که آرژنین یکی از عناصر ساخت نیتریک اکسید می باشد ( وظیفه آن گشاد سازی عروق است ) در شرایطی مانند گرفتگی سینه ( انژین ) ، فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و مشکلات جنسی برای درمان استفاده می شود . همچنین از آرژنین برای ناباروری خانم ها و آقایان نیز استفاده می شود .

برخی از اثرات و خواص قرص آرژنین در بدن انسان:

 • تحریک ترشح و آزادسازی(ریلیز) هورمون رشد HGH از غده هیپوفیز
 • دخالت در سنتز و ساخت نیتریک اکسید NO (مسئول گشادی عروق و وازودیلاتاسیون)
 • گسترش و بهبود سیستم ایمنی بدن
 • کاهش زمان ترمیم زخم و جراحات
 • تسریع زمان ترمیم و بهبود بافت های آسیب دیده کاهش ریسک بیماری های قلبی
 • افزایش توده و حجم عضلانی
 • کاهش بافت و کمک به کاهش وزن
 • کمک به افزایش حساسیت و عملکرد انسولین
 • کمک به کاهش فشار خون
 • افزایش بارورسازی مردآن و زنان،افزایش تولید اسپرم بهبود حالت نعوظ و شق پذیری و ارکشن در مردان و زنان
 • بالا بردن جریآنگردش خون در بدن و اندام های تناسلی
 • افزایش توانایی دستگاه تولید مثل

مکمل آرژنین ؟

اخیرا مکمل هایی که شامل آرژنین می باشند بسیار محبوب شده اند زیرا توانایی تولید نیتریک اسید را دارند . توانایی آرژنین در تمیز کردن بدن از رادیکال های آزاد ، به علاوه توانایی فرستادن سیگنال به سلول های ماهیچه ، ترشح هورمون رشد ، دفع کلسترول بد و افزایش متابولیسم چربی این مکمل را روز به روز محبوب تر می کند . آرژنین به تنظیم سطح نمک در بدن نیز کمک می کند .
به دلیل نگه داشتن آب در زیر پوست ، پوست صاف به نظر می رسد و همچنین کمی پف می کند و به این دلیل آرژنین می تواند برای رقابت بدنسازان کمک خوبی باشد . توانایی نگه داشتن نیتروژن آرژنین برای بدنسازان آشکار است .

چه کسانی به آرژنین نیاز دارند و علائم کمبود آن در بدن چیست ؟

همه افراد به آرژنین نیاز دارند . افرادی که نیاز بیشتری به آرژنین دارند شامل کودکان در حال رشد ، نوزادان ، ورزشکاران و اوبیسی ها یا افراد دارای اضافه وزن و همچنین افراد مسن هستند . در جمعیت افراد بالغ آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری است در حالی که برای کودکان آرژنین برای سیستم ایمنی و دفاعی بدن ضروری می باشد .
افرادی که از آسیب های بدنی رنج می برند ، می توانند از فواید مکمل های آرژنین استفاده نمایند . زیرا نیاز بدن به آرژنین در زمان آسیب دیدگی و ترمیم بسیار زیاد می باشد . افرادی که از مشکلات جنسی رنج می برند ، توانایی آرژنین در گشادسازی عروق می تواند به آن ها کمک کند .

 فواید آرژنین ؟

ورزشکاران سخت کوش باید از فواید آرژنین استفاده کنند . استفاده از مکمل های آرژنین برای ورزشکاران باعث ارتقا سیستم ایمنی بدنشان می شود . همچنین به ورزشکاران اجازه می دهد تا بیشتر تمرین کنند بدون اینکه از تمرین زدگی رنج ببرند .
ورزشکارانی که مصرف استروئید های آنابولیک یا اندروژن را قطع کرده اند ، می توانند در عوض از مکمل های آرژنین استفاده کنند ، زیرا استروئید معمولا منجر به فشار خون و انباشتگی کلسترول بد می شود . تحقیقات نشان داده است که آرژنین این شریط را بر عکس می کند .
بنابر توانایی آرژنین در افزایش سطح هورمون رشد ، کاهش فشار خون و کاهش پلاک های خونی ، مکمل های آرژنین می توانند در افراد اوبیسی تاثیرات زیادی داشته باشد .

 آرژنین و رشد عضلات ؟

ال آرژنین در رشد عضلات نقش دارد زیرا برای سنتز بسیاری از پروتئین ها لازم می باشد . با افزایش توده عضلانی ، ال آرژنین با فرستادن سیگنال به سلول های ماهیچه ، ترشح هورمون رشد و متابولیسم چربی را ارتقا می دهد . نتیجه نهایی ، عضلاتی خشک و متناسب برای بدنسازان می باشد . با کاهش ذخایر چربی زیر پوست و افزایش رشد عضلات ، ال آرژنین فیتنس و قدرت را افزایش می دهد که برای بدنسازان بسیار ضروری است .

 گشاد سازی عروق و افزایش استقامت با استفاده ازآرژنین ؟

افزایش قدرت در هنگام عضله سازی تنها فایده ال آرژنین برای بدنسازان نیست . نیتریک اکسید با گشاد سازی عروق ، باعث افزایش استقامت نیز می شود . هنگامی که نیتریک اکسید در بدن آزاد می شود ، با ریلکس کردن عضلات دیواره رگ ها ، رگ های خونی را باز می کند . این کار باعث کاهش فشار خون و افزایش خون رسانی به عضلات در حین تمرین می شود . افزایش خون رسانی به معنای این می باشد که اکسیژن و مواد مغذی کافی در عضلات به مدت طولانی وجود دارد . این عمل باعث کاهش آسیب های عضلات ، افزایش ترمیم و بهبود عملکرد در تمارین می شود .

بهبود سیستم ایمنی با استفاده از آرژنین ؟

ال آرژنین باعث حفظ سلامت کلی بدن با بهبود سیستم ایمنی بدن می گردد . رادیکال های آزاد را دفع می کند و عملکرد سلول های سیستم ایمنی را ارتقا می بخشد . از آنجایی که بدن سازی دائما شما را در موقعیت های پر استرس بدنی قرار می دهد ، شانس تخریب عضلات و بیماری را افزایش می دهد . به همین دلیل است که باید از عملکرد قوی سیستم ایمنی بدن مطمئن بود .

مقدار مصرف آرژنین ؟

افراد با مشکلات قلب یا مشکلات روانی باید برای مصرف مکمل های آرژنین با پزشک خود مشورت نمایند . در هر محصولی که آمینو اسید وجود داشته باشد ، امکان اوردوز ( overdose ) نیز وجود دارد . مصرف بیش از حد از آرژنین ممکن است منجر به اسهال ، ضعف و حالت تهوع شود . میزان مصرف دقیق تاکنون مشخص نشده است ، بنابراین باید تا جایی که بدن توانایی دارد مصرف شود نه بیش از آن .
در هفته اول میزان کمی از آن را مصرف نمایید ، عوارض و فوایدش را یادداشت کنید و میزان آن را تا جایی افزایش دهید که فوایدش به حداکثر میزان و عوارضش به حداقل میزان رسیده باشد . در طول زمان می توانید بهترین میزان برای بدن خود را پیدا کنید . این پروسه شبیه به پروسه مصرف انسولین و استروئید برای ورزشکاران می باشد .
بسیاری از پودر های پروتئین شامل آمینو اسیدها از جمله آرژنین می باشند ، با توجه به این نکته ، میزان آرژنین دریافتی از سایر منابع را نیز در نظر داشته باشید .

Related image

منابع غذایی آرژنین ؟

استفاده از غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند می تواند مقداری از آرژنین را تامین کند .
بوقلمون : بیشترین میزان آرژنین را می توانید در سینه بوقلمون پیدا کنید . یک سینه پخته شده بوقلمون حدود 16 گرم آرژنین را شامل می شود .
مرغ : مرغ یکی دیگر از منابع تامین آرژنین می باشد . سینه مرغ حدود 9 گرم آرژنین را شامل می شود .
✵ تخم کدو : منابع گیاهی مانند تخم کدو نیز می تواند میزان زیادی از نیاز به آرژنین را در بدن تامین کند .میزان یک فنجان تخم کدو مقداری حدود 7 گرم آرژنین را شامل می شود .
✵ لوبیا سبز  : میزانی حدود 4.6 گرم در یک فنجان آرژنین را شامل می شود .
✵ بادام زمینی : شامل 4.6 گرم آرژنین به میزان موجود در یک فنجان می باشد ، اما مصرف بادام زمینی به میزان زیاد توصیه نمی شود ، زیرا چربی آن زیاد می باشد .
✵ لبنیات : لبنیاتی مانند شیر ، پنیر و ماست منابع خوبی برای آرژنین می توانند باشند . برای مثال یک لیوان شیر شامل 0.2 گرم آرژنین می باشد .
✵ نخود : نخود هم به میزان یک فنجان شامل 1.3 گرم آرژنین می باشد همچنین منبع خوبی برای تامین پروتئین و فیبر نیز است .
✵ عدس :  هم از منابع خوب آرژنین به شمار می رود و یک فنجان عدس 1.3 گرم آرژنین را شامل می شود .

خواص آرژنین برای پوست

خواص آرژنین: ۱۵ بهترین فایده‌ آرژنین برای پوست، مو،‌ و سلامتی

 

ال آرژنین برای سلامت پوست ما مانند یک اکسیر است. ببینیم خواص آرژنین کدامند:

۱. خواص ضد پیری

این حقیقتی شناخته شده است که بزرگترین ارگان بدن‌تان، یعنی پوست، با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. معروف است که مصرف این آمینو اسید از طریق رژيم غذایی روزانه یا مکمل‌ها باعث حفظ زیبایی و شادابی پوست می‌شود.

اما چگونه؟

گفته می‌شود آرژینین یک تقویت کننده‌ی هورمون رشد است. این ماده بدنمان را تحریک می‌کند تا هورمون رشد ضد پیری ترشح کند که به کاهش فرایند سالخوردگی کمک می‌کند.

پس با پزشک مشورت کنید و درباره‌ی این قرص جادویی از او دستورالعمل بگیرید!

۲. فرایند التیام زخم را تسریع می‌کند

گفته می‌شود آرژینین زمان الیتام زخم‌ها را کاهش می‌دهد.

پروتئین برای فرایند التیام زخم‌ها حیاتی است و آرژینین به تولید این ترکیب کمک می‌کند و از طریق باعث تسریع فرایند التیام می‌شود. آرژینین به شکل‌گیری L-پرولین کمک می‌کند، ترکیبی ضروری برای تشکیل کلاژن، که در نتیجه موجب بهبود سریع زخم‌ها می‌شود.

همچنین به لطف جریان خون بی‌وقفه در سیستم بدن، درد و ورم را تسکین می‌دهد.

 

۳. پوست را ترمیم و جوان می‌کند

محصولات مراقبت موی خاص دارای آرژینین همچنین حاوی ترکیب‌های ضد باکتری هستند. این ترکیب‌ها، به همراه عامل‌های ضد اکسیداسیون، هر آسیبی را که به خاطر عوامل زیست‌محیطی یا پیری به پوست وارد آمده باشد ترمیم و به بازیابی چهره‌ی جوان و شاداب شما کمک می‌کند.

خواص آرژنین برای مو

آرژنین همچنین به چندین طریق برای موهای ما فایده‌هایی دارد. نگاهی بیندازید به بهترین خواص آرژنین برای مو:

۴. ریزش مو را متوقف می‌کند

این آمینو اسید تولید شده توسط بدن ما رگ‌های خونی را شل می‌کند و جریان خون را به سمت پوست سر و پایه‌ی فولیکول‌های مو افزایش می‌دهد.

معروف است محصولات مراقبت موی دارای آرژینین از عواملی که باعث رشد ضعیف فولیکول‌های مو یا تضعیف ساقه‌ی مو می‌شوند جلوگیری می‌کنند و از این طریق رشد مو را تقویت می‌کنند.

۵. از آسیب به مو جلوگیری می‌کند

خبر خوب برای کسانی که اغلب دوست دارند موهایشان را رنگ کنند! آرژینین به حفظ مو در برابر مواد شیمیایی مضر و گرمای شدید کمک می‌کند. این یکی از دلایلی است که این ماده در اکثر محصولات رنگ مو یافت می‌شود.

خواص آرژنین برای سلامتی

L-آرژینین به طرق زیر به سلامت کلی بدن کمک می‌کند:

۶. قلبی سالم

آرژینین خودش را در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌کند. این ماده به عنوان یک انتقال دهنده‌ی عصبی عمل می‌کند، که به شل شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند، و از این طریق گردش خون را بهبود می‌بخشد. در نتیجه،‌ این آمینو اسید غیر ضروری جریان خون به سمت قلب را بهبود می‌بخشد، که به نوبه‌ی خود به تسکین درد سینه، شریان‌های مسدود، و سایر ناراحتی‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.

۷. به حفظ فشار خون کمک می‌کند

آرژینین نقش مهمی در تنظیم فشار خون ایفا می‌کند، که از این طریق اثرات بد فشار خون بالا را تخفیف می‌دهد.

افزایش در فشار خون ممکن است باعث گرفتگی در پاها و خستگی مفرط، حالت گیجی و افزایش سریع ضربان قلب بشود.

۸. میل جنسی را تقویت می‌کند

یکی از آشکارترین فایده‌های L-آرژینین افزایش میل جنسی در مردان و زنان است.

این اسید آمینه‌ی غیر ضروری برای سلامت جنسی مطلوب مردان حیاتی است. گفته می‌شود مصرف مکمل‌های آرژینین، توسط مردانی که از تعداد اسپرم پایین یا تحرک ضعیف اسپرم رنج می‌برند، باروری را بهبود می‌بخشد. مصرف آرژینین به گشاد کردن رگ‌های خونی کمک می‌کند، و از این رو جریان خون را به سمت آلت تناسلی افزایش می‌دهد. تمام این عوامل به درمان اختلال نعوظ کمک می‌کنند.

۹. التهاب مثانه را کنترل می‌کند

آرژینین می‌تواند التهاب مثانه را کنترل کند. این اسید آمینه همچنین گرفتگی عضلات پا را برطرف می‌کند و به عملکرد کلیه‌ها در بیماران پیوندی کمک می‌کند.

۱۰. به کاهش وزن کمک می‌کند

حالا نوبت به هیجان‌انگیزترین استفاده‌ی قرص‌های آرژینین می‌رسد. کاهش وزن! مصرف مکمل‌های آرژینین چربی بدن را کاهش می‌دهد و حجم ماهیچه‌های نازک را افزایش می‌دهد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل L-آرژینین انسولین پلاسما را در سیستم گردش خون افزایش می‌دهد که به عضله‌سازی خوب منجر می‌شود حتی زمانی که در حال استراحت هستید. این تغییرات هورمونی به ایجاد سوخت و ساز قوی‌تر، که بخش مهمی از کاهش وزن است، کمک می‌کنند. چه چیزی از این بهتر می‌تواند باشد؟ یک رژیم کاهش وزن بدون آنکه در عمل ورزشی انجام داده باشید! هر چند خیلی هم طرفدار آن نیستم.

۱۱. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

آرژینین برای مبارزه با التهابات بیماری زا و حفاظت از بدن‌مان در برابر هر هجوم بیگانه‌ی خارجی بسیار موثر است.

این اسید آمینه‌ی غیر ضروری حاوی خواص ضد التهابی و همچنین آنتی اکسیدانی بالا است که به زدودن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. وقتی که در ترکیب با مکمل‌های ویتامین ث و امگا۳ از آن استفاده می‌شود، آرژینین برای پیشگیری از تعدادی از بیماری‌های مزمن مفید است.

آرژینین همچنین بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارد چون اکسید نیتروژن موجود در مغز به عنوان یک انتقال دهنده‌ی عصبی عمل می‌کند و یه حفاظت از بدن در برابر تهدیدهای خارجی کمک می‌کند.

۱۲. سیستم بدنی ما را سم زدایی می‌کند

به سم‌زدای طبیعی ما سلام کنید!

آرژینین به کاهش درصد آمونیاک موجود در خون کمک می‌کند، که مستقیما بخشی از فرایند سم‌زدایی است. به همین خاطر است که این مکمل اغلب در درمان تعدادی از مشکلات متابولیکی توصیه می‌شود. آمونیاک یک محصول فرعی حاصل از تجزیه‌ی پروتئین در سیستم بدن است و معروف است که باعث تخریب سلولی می‌شود.

خواص آرژنین ۱۳: عملکرد ورزشی را تقویت می‌کند

واقعا اگر می‌خواهید بنیه و توان خود را افزایش دهید به آرژینین اعتماد کنید!

همان طور که پیشتر توضیح داده شد، این آمینو اسید گردش خون را تقویت می‌کند، و برای تک تک سلول‌های ماهیچه‌ها مواد مغذی و اکسیژن ضروری را فراهم می‌آورد. این، به طریقی، می‌تواند قدرت و بینه‌ی شما را بدون ایجاد درد افزایش دهد.

همچنین ثابت شده است که آرژینین در درمان لرزش متناوب مفید است، شرایطی که در آن رسوب چربی باعث باریک شدن رگ‌های خونی در ران و ساق و کف پا می‌شود. نشان داده شده است که مصرف این مکمل میل به پیاده‌روی و دردهای ماهیچه زا در این بیماران بهبود می‌بخشد.

۱۴. از سرطان پیشگیری می‌کند

کمبود آرژینین مشکل شناخته شده‌ای در بین کسانی است که با بیماری سرطان مبارزه می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است بعضی از سلول‌های سرکوبگر سیستم ایمنی (MSCs)  مجرمان اصلی پشت پرده‌ی این کمبود هستند. و این حائز اهمیت است چون سیستم ایمنی ما برای تولید و کار لمفوسیت‌ها و سلول‌های تی به شدت به آرژینین وابسته است.

این اصلی‌ترین دلیل تجویز مکمل‌های آرژینین برای کسانی است که شیمی‌درمانی می‌شوند.

خواص آرژنین ۱۵: میگرن را برطرف می‌کند

میگرن دردسر ساز است. این نوع از سردرد به تنهایی حادث نمی‌شود بلکه ناراحتی‌هایی به همراه دارد مانند حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا و همان درد سنگین سفید!

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :