انواع سلاح ورزشی، ورزشهای رزمی - سلاح بو - چوب دستی - آکا
انواع سلاح ورزشی,سلاح های ورزشی رزمی,درباره سلاح های ورزشی,سلاح ورزشی,قوانین استفاده از سلاح های ورزشی,سلاح ورزشی نابل,معرفی سلاح های ورزشی,سلاح های ورزشی,سلاح

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد انواع سلاح های ورزشی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

انواع سلاح ورزشی

 سلاح های غیرشکاری ازنظر کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند : خفیف، ورزشی، بیهوشی که در اینجا به سلاح های ورزشی می پردازیم:

سلاح های ورزشی: 
این نوع سلاح ها از نوع ساچمه زنی و خفیف مخصوص ورزشکاران بوده که برای مسابقات ورزشی کاربرد داشته و تحت نظارت فدراسیون تیراندازی کشور اداره می شود، مجوزحمل این سلاح ها دو ساله بوده و سهمیه مهمات به آنها واگذار نمی گردد.

نوع ساچمه زنی ورزشی همانند شکاری بوده و تفاوت آنها در چوک سر لول بوده که در مدل ورزشی از نوع چوک متحرک می باشد.

نوع خفیف ورزشی کالیبر 22 بوده و به شکل طپانچه می باشد.

آشنایی با سلاح پروانه
سلاح پروانه - شمشیر پروانه تقریبا اندازه ساعد است و دلیل آن هم این است که به راحتی در آستین و یا چکمه های بلند پنهان شود ، معمولا شمشیر پروانه به صورت جفت است و در چین باستان جدا از داخل آستین و چکمه آن را در دو طرف زین اسب نیز پنهان می کردند و در حقیقت این سلاح در جایی در هنگام مبارزه ظاهر می شده است که فرد مهاجم انتظار آن را ندارد.


شمشیر پروانه یک رکاب برای حفاظت از انگشتان دست در مقابل ضربات و سلاح ها دارد.رکاب یا گارد محافظ که با دسته شمشیر یک حلقه غیر مدور می سازد باعث میشود تا حرکاتی که در آن با چرخاندن شمشیر همراه است آسانتر انجام شود و این کاربرد بیشتر در نمایشات و کاتاهای شمشیر مورد استفاده است.

 

سلاح پروانه,شمشیر پروانه,عکس سلاح پروانه

 سلاح های ورزشی

ساختار کلی شمشیر آن به گونه ای است که میتواند به کاربرد مهم آن اشاره کرد که همانند سلاح سای می تواند در هنگام فرود ضربه در راستای ساعد شخص حامل شمشیر قرار بگیرد و او را از ضربه های ناگهانی شمشیر رهایی بخشد که این مکانیزم همانند استفاده از یک سپر برای پخش کردن نیروی ضربه و از بین بردن قدرت تخریب و آسیب آن است.دقت کنید که شمشیر پروانه با چاقو پروانه تفاوت دارد.


این سلاح اولین بار در کشور چین ساخته شده و مورد استفاده در ورزشهای رزمی قرار گرفته.شمشیر پروانه در ورزشهای رزمی چینی مورد استفاده است از جمله : وینگ چون ، هونگ گار و .... در رشته وینگ چون ،این سلاح به عنوان پایه و اساس سلاحهای این رشته محسوب می شود.
 

معرفی سلاح نانچیکو
نانچکو Nunchaku نانچاکو یا نانچیکو متشکل از دو تکه چوب سخت که توسط طناب یا زنجیر به هم متصل شده است شکل کرفته است . در گذشته وحال این سلاح جزوه ابزار کشاورزی بشمار می رفت.
هرچوب نانچاکو را فک گویند و این فک از سه قسمت بالا، میانی وپایین تشکیل شده است . بطور عمده هر سلاح نانچیکو از سه قسمت اصلی وکاربردی تشکیل یافته شده است .

که درشکل آمده اتصال بین دوفک یک قسمت را تشکیل می دهد.قسمت بالائی را سرفک گویند و درانتهای فک که همان محل برخورد فک با اجسام یا حریف می باشد را گویند.

روایتی باستانی است که درمورد تمامی سلاحها درهنر های رزمی نین جوتسو گفته می شود :
( طی ساعتها تمرین با نانچکو این سلاح جزئی از روح وبدن شما در خواهد آمد )هنگامیکه شما با این نیت تمرین کنید .نانچکو عضوی از بدنی شما میشود. قدرت تخریب این سلاح بیش از 300کیلوگرم می باشد که به راحتی میتوانند جمجمه دشمن را منحدم کند. این سلاح ساده و بسیار ارزن به راحتی دردسترس همگان است می توان را به راحتی ساخت .

ورزشهای رزمی - سلاح بو - چوب دستی

چوبدستی یا همان بو (bo) سلاحی در دسترس همگان که از قرنها پیش شاید به عنوان اولین سلاح انسان استفاده میشده است ، همچنین قرنهاست که به چوب دستی و شاید هم شمشیر به عنوان سمبل سلاح هنرهای رزمی نگریسته شده است .

چوب دستی,رزمی,ورزش

سلاح های ورزشی

چوب دستی یا بو (bo) ارزانترین و در دسترس ترین و ساده ترین نوع سلاح در ورزشهای رزمی به شمار میرود که همچنین پرکابرد ترین آنها هم تقریبا به شمار می رود .
بسیاری از اساتید چوب را مادر سلاحهای رزمی میدانند و برای آموزشهای آن به عنوان یک سلاح پایه ارزش زیادی قائل هستند .
بو (bo) علیرغم سادگی اش قابلیت های دفاعی و حمله ای فراوانی دارد و این علت آن است که هنوز این سنتی ترین سلاح ورزشهای رزمی جایگاه خود را حفظ کرده و خواهد کرد .
در گذشته بیشتر از چوب بامبو برای اینکار استفاده می شده که طی مراحلی خاص به مقاومت ذاتی این چوب نیز می افزودند .


منبع:رزمی کار
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :