در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد ورزش راگبی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

محبوبیت ورزش راگبی
راگبی هم اکنون در بسیاری از نقاط دنیا به شکل حرفه ای و آماتور برگزار می شود.

اتحاد راگبی، راگبی یونیون (به انگلیسی: Rugby Union) و یا راگبی ۱۵ نفره یک ورزش گروهی است که در یک زمین چمن مستطیل با دروازه های H شکل در دو سوی زمین و با یک توپ تخم مرغی شکل بازی می شود. اتحاد راگبی در اوایل سده نوزدهم در انگلستان ابداع شد و به همراه راگبی لیگ (۱۳ نفره) یکی از دو نوع اصلی ورزش راگبی فوتبال است.

راگبی یا راگبی فوتبال در مفهوم عام خود همه ورزش هایی را در برمی گیرد که از نوعی فوتبال که در مدرسه راگبی در انگلستان بازی می شد، ریشه گرفته اند. یعنی: راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال آمریکایی، فوتبال استرالیایی، و فوتبال کانادایی. البته امروزه راگبی فقط به همان دو ورزش اول گفته می شود.

ورزش راگبی

در هر دو این ورزش ها شکل دیگری از مسابقه با ۷ بازیکن نیز وجود دارد که با کمی تغییر در قوانین و به شکلی سریع تر بازی می شود. البته راگبی ۷ نفرهدر اتحاد راگبی بیشتر بازی می شود.

 مسابقات آن در برخی از کشورها در زمره پرتماشاگرترین مسابقات ورزشی قرار دارد و بییندگان تلویزیونی و رادیویی بی شماری دارد. هیئت بین المللی راگبی که در ۱۸۸۶ تأسیس شد و فدراسیون اداره کننده ورزش راگبی ۱۵ نفره یا "اتحاد راگبی" است بیش از صد عضو از پنج قاره جهان دارد.

مسابقات راگبی در دو نیمه ۴۰ دقیقه ای برگزار می شود. بین دو نیمه زمان استراحت ۱۰ دقیقه ای وجود دارد. مسابقات رده های سنی زیر ۱۹ سال و پائین تر در ۷۰ دقیقه برگزار می شود. هر مسابقه یک داور و دو کمک داور دارد و استفاده از دوربین های تلویزیونی برای کمک به داور هم رایج است.

هدف مسابقه کسب امتیاز است. کسب امتیاز به دو روش انجام می شود:

ترای (Try): بر زمین گذاشتن توپ در محوطه دروازه حریف یک ترای محسوب شده و ۵ امتیاز دارد.

گل: گذراندن توپ با ضربه پا از بین دو تیرک عمودی و بالای تیرک افقی دروازه حریف که به سه روش انجام می پذیرد.

در جریان بازی (Dropped Goal) در این حالت توپ باید قبل از شوت زمین را لمس کرده باشد. ۳ امتیاز دارد.

پنالتی (Penalty) : یک ضربه ایستگاهی که در صورت خطای بازیکنان تیم حریف زده می شود. ۳ امتیاز دارد.

جایزه (Conversion) : بعد از به ثمر رساندن ترای یک ضربه ایستگاهی به تیم جایزه داده می شود. گل کردن این توپ ۲ امتیاز دارد.

زمین مسابقه بایستی حداکثر ۱۰۰ متر طول و ۷۰ متر عرض داشته باشد. محوطه گل یعنی زمین آن سوی خط عرضی هم حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۲ متر باید ادامه پیدا کند .

زمین مسابقه بایستی حداکثر ۱۰۰ متر طول و ۷۰ متر عرض داشته باشد. محوطه گل یعنی زمین آن سوی خط عرضی هم حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۲ متر باید ادامه پیدا کند

تیم ملی راگبی ایران در عرصه بین المللی هم از تیم های پر قدرت آسیا محسوب می گردد . این تیم از ابتدای حضور خود در مسابقات آسیایی توانسته است با اقتدار از سد حریفان خود گذشته و به گروه B آسیا صعود کند . این مسابقات در سال 2010 در کشور اندونزی برگزار شد که این تیم توانسته است به مقام  قهرمانی گروه خود دست یابد 

البته قدرت های اصلی این رشته ورزشی کماکان کشورهای بنیان گذار (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند) و همچنین استرالیا، نیوزیلند، فرانسه و آفریقای جنوبی هستند.

 


منبع:ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران