زمان ورزش، بهترین زمان برای ورزش کردن - آکا
زمان ورزش,بهترین زمان برای ورزش هوازی,زمان ورزش بعد از غذا,بهترین موقع برای وارزش,بهترین زمان برای ورزش کردن,مناسب ترین زمان ورزش,زمان ورزش بعد از زایمان,بهترین

 

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد بهترین زمان برای ورزش کردن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

بهترین زمان برای ورزش کردن

برخی مردم معتقدند بهتر است 6 صبح آهسته بدوند تا قلب آمادگی لازم را پیدا کند سپس باید حرکت های سنگین تر ورزشی را شروع کنند تا مغز و بدن فرصت آمادگی را داشته باشند. عده ای خواب صبح را از دست نمی دهند و قبل از ظهر به خاطر ورزش عرق نمی ریزند و ترجیح می دهند شبانگاه بعد از شام پیاده روی کنند. با این تفاصیل چه زمانی بهترین زمان برای ورزش کردن است؟ اینکه چه زمانی از روز برای سوزاندن کالری بدن مناسب تر است، مدرک ثابت شده ای وجود ندارد، بنابراین هر زمان از روز که تمایل دارید می توانید ورزش کنید.


بهترین زمان برای ورزش کرددر این مقاله، کارشناسان بر اساس جدید ترین یافته ها بهترین زمان ورزش کردن در طول روز را توصیه می کنند.
برخی افراد عقیده دارند که ساعت ۶ صبح بهترین زمان برای ورزش کردن است و آنان را در طول روز پر انرژی نگاه می دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده روی بعد از شام را ترجیح می دهند. اما به راستی بهترین زمان ورزش کردن چه موقع از روز است؟

اگرچه تا کنون ارتباطی بین ساعات خاصی از روز و میزان سوزانده شدن کالری یافت نشده است، اما ساعات مختلف روز، احساس شما در هنگام ورزش کردن را، تحت تاثیر قرار می دهد.
مهمترین نکته این است :
زمانی را انتخاب کنید که بتوانید آن را تکرار کنید تا ورزش برای شما به یک عادت تبدیل شود.

▪ ساعت بدن:
بدن بر اساس یک ساعت درونی ۲۴ ساعته کار می کند. این سیستم درونی، ساعت خواب و بیداری را تنظیم می کند. تغییر این ریتم کار ساده ای نیست.
این سیستم با الگوی ۲۴ ساعته ی چرخش زمین هماهنگ است و تحت تاثیر سایر عملکردهای بدن مانند فشار خون، دمای بدن، سطوح هورمونها و ضربان قلب است که هر یک از اینها در آمادگی بدن برای ورزش نقش خاصی ایفا می کنند.
به نظر می رسد که استفاده از ساعت بدن برای تعیین زمان ورزش، فکر خوبی باشد اما برخی برنامه های دیگر، مانند برنامه های خانوادگی و کار روزانه باید در نظر گرفته شوند.

▪ منافع ورزش صبحگاهی:
کارشناسان می گویند، اگر برنامه ی شما متغیر است و امکان داشتن برنامه ی ثابتی را ندارید، صبح ها، بهترین زمانی است که می توانید ورزش کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، عادت به ورزش مداوم در صبح بهتر شکل می گیرد. ممکن است علت، این باشد که ورزش صبح، قبل از بقیه ی کارها انجام می شود و وقتی که ورزش به زمان دیگری موکول شود، کارهای دیگر که به نظر مهمتر هستند، زمان ورزش را اشغال می کنند. همچنین صبحها دمای بدن پایینتر است و زمان بیشتری برای گرم کردن بدن صرف می شود.

▪ وقتی بیخوابی روی می دهد:
اگر از بیخوابی رنج می برید، شبها قبل از خواب می توانید ورزش ملایمی انجام دهید. عادت به ورزش قبل از خواب می تواند به شما برای غلبه بر بی خوابی کمک کند. البته ورزش قبل از خواب باید با احتیاطهای لازم انجام شود. زیرا بدن برای به خواب رفتن به دما و ضربان قلب مناسب برای استراحت، نیاز دارد. چون ورزش و غذا خوردن، دمای بدن و ضربان قلب را بالا می برد ورزش دیر وقت و نامناسب و غذا خوردن دیر هنگام، نظم خواب را به هم می زند.

▪ گاهی "دیرتر " بهتر است:
بیدار شدن زود از خواب و ورزش صبحگاهی برای برخی افراد مشکل است و به آن عادت نمی کنند. برای برخی از افراد هم ورزش پس از کار روزانه راحتتر است. افرادی نیز هستند که ورزش قبل از ناهار را ترجیح می دهند. بسته به تفاوتهای فردی و شغلی می توان زمان مناسب ورزش را پیدا کرد. مثلا کارمندان یا کارگران می توانند پیش از ناهار، با همراهی یکدیگر ورزش کنند. البته این افراد باید مراقب باشند که پس از ورزش غذا بخورند و نه پیش از آن.

▪ پس از غذا خوردن ورزش نکنید:
به یاد داشته باشید بلافاصله پس از غذا ورزش نکنید. زیرا به جای اینکه خون برای هضم غذا به دستگاه گوارش هدایت شود، به سمت عضلات می رود تا ورزش انجام شود. به همین دلیل در هضم و گوارش غذا اختلال ایجاد می شود. بین یک وعده ی غذایی سنگین و ورزش باید ۹۰ دقیقه فاصله در نظر بگیرید.

▪ برای ورزش، زمان شخصی خود را پیدا کنید:
برای اینکه بر اساس ساعت درونی بدن، بهترین زمان ورزش کردن را برای خود پیدا کنید ، نیاز به کارشناس ندارید. ساده ترین و بهترین کار این است که زمانهای مختلف در طول روز را امتحان کنید. به مدت چند هفته صبحها ورزش کنید، قبل از ظهر را امتحان کنید و مدتی نیز عصرها ورزش کنید. ببینید که از کدامیک از این زمانها بیشتر لذت می برید و ادامه دادن کدامیک احساس خوبی به شما می دهد. همچنین برای پیدا کردن زمان مناسب، نوع ورزش و میزان تمایل خود به تکرار ورزش و عادت کردن به آن را در نظر بگیرید.
بیش از همه، باید زمانی را پیدا کنید که بتوانید ورزش را مرتب و مداوم انجام دهید تا به صورت جزیی از زندگی شما در آید. این نکته مهمترین عامل برای پیدا کردن زمان مناسب برای ورزش است.

▪ پایه ریزی ورزش مداوم:
ممکن است روزی برسد که ورزش مانند نفس کشیدن برای شما عادی شده باشد. در این هنگام است که به تنوع نیاز دارید. و برای اینکه فعال باقی بمانید می توانید نوع ورزش و یا زمان انجام آن را تغییر دهید. این کار باعث می شود که ورزش تازگی خود را برای شما حفظ کند و همچنان لذتبخش باشد. در این صورت احتمال اینکه ورزش شما ادامه پیدا کند بیشتر است.
اما اگر هنوز به ورزش عادت نکرده اید و انجام ورزش برای شما مشکل است، بهتر است زمان مشخص و مشابهی از هر روز را به ورزش اختصاص دهید تا زمانی که ورزش جزیی از برنامه ی روزمره شما شود و به آن عادت کنید.
احتمال کنار گذاشتن ورزش، در افرادی که تازه ورزش را شروع کرده اند و یا به صورت ناگهانی تصمیم به ورزش می گیرند، بیشتر است. تصمیم گرفتن برای شروع یک برنامه ی مناسب و مداوم ورزشی کار ساده ایست اما نکته ی مهمتر این است که اشتیاق خود را حفظ کنید و با برنامه ریزی مناسب، در همین حالت باقی بمانید.

ساعت زیستی بدن

ریتم شبانه روزی بدن طوری ساخته شده است که اگر شخص شب زنده دار یا سحرخیز باشید می تواند این عادات خود را تغییر دهید. ریتم شبانه روزی زمین 24 ساعت براساس الگوی چرخش زمین به دور خودش تعیین می شود. این ریتم بر کارکرد بدن مثل فشار خون، دمای بدن، سطح هورمونها و ضربان قلب و همه سیستم هایی که در آمادگی برای ورزش عمل می کنند نقش مؤثر ایفا می کند.

یک پیشنهاد خوب اینکه از ساعت زیستی بدنتان کمک بگیرید تا شما را در مورد زمانی که برای پیاده روی یا ورزش می روید راهنمایی کند. البته ملاحظات دیگر مثل فهرست برنامه کاری و خانوادگی تان یا زمانی که دوستانتان بتوانند شما را در پیاده روی همراهی کنند، مد نظر بگیرید. چون یک دوست یا همراه در ورزش کمک موثری به شما در تداوم آن دارد.

ارتباط ورزش با کاهش وزن و خواب بهتر :


همه می دانیم که ورزش و فعالیت بدنی با سوزاندن کالری به کاهش وزن و حفظ وزن مناسب کمک می کند . میانگین کالری مصرفی تخمین زده شده به ازای 30 دقیقه از فعالیت های بدنی مختلف به شرح زیر می باشند:

فعالیت بدنی شدید :
دویدن و یا نرم دویدن ( 8 کیلومتر در ساعت ): 295 کیلوکالری
دوچرخه سواری ( برای مسافت 16 کیلومتر به بالا ): 195 کیلوکالری
شنا کردن ( شنای آزاد آهسته ) : 255 کیلوکالری
فعالیت های هوازی : 240 کیلوکالری
بسکتبال : 220 کیلوکالری

فعالیت بدنی آهسته :
پیاده روی ( حدود 5/5 کیلومتر در ساعت ) : 140 کیلوکالری
نرمش با وزنه ها ( نرمش ملایم و آهسته ) : 110 کیلوکالری
تمرینات کششی: کیلوکالری
دوچرخه سواری ( کمتر از 16 کیلومتر ) : 145 کیلوکالری
حرکات موزون : 165 کیلوکالری

فعالیت بدنی را به زندگی روزمره خود بیاورید :
یک راهکار برای اینکه فعالیت بدنی و ورزش را تبدیل به عادت رفتاری روزانه خود نمایید این است که آن را بخشی از زندگی عادی خود نمایید. برخی افراد فکر می کنند، فعالیت بدنی روزانه شامل پوشیدن کفش ورزشی و یک دوی ماراتن است. ولی راه های دیگری نیز برای افزودن فعالیت بدنی به زندگی روزمره تان وجود دارند. برای مثال در طی روز به پیاده روی بپردازید و وقتی برای خرید بیرون می روید تا حد امکان پیاده روی کنید و وقتی جایی می روید عمدا ماشین را کمی دورتر از مقصد پارک کنید و بقیه مسیر را به پیاده روی بپردازید. به جای آسانسور از پلکان تردد کنید و اگر این کارها را انجام دهید به تدریج تبدیل به عادات روزمره شما خواهند شد. فعالیت بدنی های دیگر مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری، وزنه برداری ، یوگا و شنا نیز می توانند یک گزینه مناسب برای فعالیت بدنی صبحگاهی باشند.

منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش

زمان مطالعه : 1 دقیقه
زمان ورزش,زمان ورزش کشتی,زمان ورزش بدنسازی,زمان ورزش کبدی,زمان ورزش بعد از غذا,زمان ورزش بعد سزارین,زمان ورزش والیبال,زمان ورزش برای لاغری,زمان ورزش در ماه رمضان,زمان ورزش صبحگاهی
بهترین زمان ورزش در زمستان - آکا

بهترین زمان ورزش در زمستان - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ورزش, اخبارورزش, ورزشی, ورزش بانوان یک متخصص گیاهان دارویی گفت: ورزش تأثیری مستقیم در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی, عروقی
مناسب ترین زمان برای ورزش کردن - آکا

مناسب ترین زمان برای ورزش کردن - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بهترین زمان برای ورزش زمان مناسب ورزش کردن ورزش عمومی,ورزش همگانی ورزش نکات ورزشی,تنظیم ساعت بدن,تغذیه قبل از ورزش
علم ورزش | آیا واقعاً عضلات در زمان های خاصی از روز بهتر کار می کنند؟

علم ورزش | آیا واقعاً عضلات در زمان های خاصی از روز بهتر کار می کنند؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آیا در زمان های تمرینی خاصی عضلات عملکرد بهتری دارند؟ چطور به این نتیجه برسیم بهترین زمان ورزش کردن در روز چه زمانی است؟ در این مطلب بخوانید
چگونه در زمان خستگی ورزش کنیم

چگونه در زمان خستگی ورزش کنیم

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فواید ورزش, فواید ورزش در زندگی, فواید ورزش روزانه, مقاله درمورد فواید ورزش, اهداف و فواید ورزش, اهمیت و فواید ورزش,
صفحه 1 از 1
منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :