ورزشکاران حرفه ای، نکاتی برای ورزشکاران حرفه ای
ورزشکاران حرفه ای,تغذیه ورزشکاران حرفه ای,تمرین ورزشکار حرفه ای,برنامه غذایی ورزشکاران حرفه ای,ورزشکار حرفه ای,نکات ورزشکاران حرفه ای,نکته های ورزشکار حرفه ای,ت

 

در این بخش از سایت آکاایران نکات و مطالبی درمورد ورزشکاران حرفه ای را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.


تجارب کسب شده آن حاکی از از آن است که وقتی در میدان های بزرگ با قهرمانانی همتراز به لحاظ جسمی به رقابت می پردازند، سرانجام آمادگی روانی پیروزی را به نفع یکی از طرفین رقم خواهد زد. مربیان برتر نیز به جنبه های آماده سازی روانی ورزشکاران و ضرورت تدارک ان در طول تمرینات تاکید دارند و بخشی از برنامه آمادگی را به آماده سازی روانی اختصاص می دهند. برای مثال، تمرین مهارت های روانی از جمله تمرینات مفید برای موقعیت های ورزشی و غیرورزشی است که در آنها به جنبه روانی تاکید می شود.

نکاتی برای ورزشکاران حرفه ای

ورزشکاران حرفه ای معتقدند که عوامل روانی از جمله تعیین هدف و انگیزش نقش مهمی در موفقیت های آنان داشته است. در این رابطه، امروزه وجود روانشناس ورزشی در ورزش حرفه ای بسیار متداول است و به ورزشکاران در یادگیری مهارت های روانی کمک می کند. به دلیل عدم آشنایی برخی مربیان و ورزشکاران در مورد چگونگی آماده سازی روانی ورزشکاران و تاثیرات آن، این امر مورد غفلت قرار گرفته است. در حالی که در گذشته بیشتر به آماده سازی جسمانی تاکید می شد ولی امروزه توجه و تاکید خاصی بر آماده سازی روانی می شود.

ورزشکاران حرفه ای باید از نهایت توانایی های خود در انجام حرکات ورزشی استفاده کنند و همین امر آنها را نسبت به دهیدراتاسیون آسیب پذیرتر می سازد . کم آبی تاثیر منفی بر عملکرد ورزشکاران دارد ، حتی زمانی که دهیدراتاسیون جدی نباشد (مانند از دست دادن 2% از وزن بدن در طی عرق ریزی ). مطالعات بسیاری تاکنون در زمینه دهیدراتاسیون در ورزش های صحرایی انجام شده است ولی اطلاعات کافی در زمینه ورزشهای دیگر در دست نبوده است .

درمطالعه ای که اخیرا در European Journal of Sport Science  چاپ شده است مقدار دفع مایعات و نمک در طی بسکتبال ، هندبال و فوتبال حرفه ای اندازه گیری شد. برای اینگونه ورزشکاران تعریق  زیاد یک مشکل مهم است . بازیکنان فوتبال تقریبا 1.8 لیتر از مایعات بدن را در طی یک ساعت تعریق از دست می دهند .

محققان درجه دهیدراتاسیون را از روز قبل از شروع تمرینات مورد بررسی قرار دادند و تحقیق کردند که  چگونه ورزشکاران مایعات از دست رفته بدن را  از طریق مصرف نوشیدنیها جبران می کنند . در مطالعه ای که بر روی 43 ورزشکار انجام شد ، 63 % از مایعاتی که با عرق کردن از دست رفته بود با نوشیدن آب دوباره جبران شد و درجه دهیدراتاسیون آنها به کمتراز 2% رسید .

بنابر اطلاعاتی که از تست گراویتی ادرار به دست آمده ، % از ورزشکاران دوره تمرین خود را در حالت دهیدراته شروع می کنند و مقدار کل سدیم دفعی به صورت میانگین 1.3گرم در هر فرد محاسبه شده است. یک ورزشکار حرفه ای در طی مسابقه یا تمرین حدود یک چهارم لیتر در ساعت عرق می ریزد و اگر با نوشیدن مایعات کافی آن را جبران نکند دچار کم آبی می گردد که این امر باعث می گردد که کم آبی بر عملکرد ورزشکاران تاثیر منفی داشته باشد.

 نکته عملی: به طور طبیعی همه ورزشکاران دوست دارند که بهترین عملکرد را در هنگام تمرین و مسابقه داشته باشند. خیلی از اوقات ورزشکاران فقط به فکر دریافت مواد مقوی در بهبود عملکر خود هستند. باید بدانیم که دریافت و جبران مایعات و سدیم بعد از تمرینات ورزشی نیز  بسیار حائز اهمیت است چرا که  نوشیدن و بازگشت آب به بدن از دهیدراتاسیون خطرناک و تاثیرات منفی آن بر عملکرد ورزشکار جلوگیری می کند .

روزه در ورزشکاران حرفه‌ای - آکا

روزه در ورزشکاران حرفه‌ای - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
روزه گرفتن تغییراتی در بدن ورزشکار ایجاد می‌کند که فرد باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. پس...
۱۰ ماده غذایی مخصوص ورزشکاران حرفه ای -آکا

۱۰ ماده غذایی مخصوص ورزشکاران حرفه ای -آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تغذیه ورزشی مواد مغذی برای ورزشکاران بهترین مواد غذایی برای ورزشکاران ورزش رژیم غذایی ورزشکاران,ورزش,ورزش عمومی ,دانستنیهای ورزشی,
صفحه 1 از 1
منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :