در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد دستگاه تقویت کننده تنفسی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: بر اساس یافته های جدید پژهشگران، شناگران و ورزشکاران رشته شیرجه می توانند از طریق تمرین هایی که عضلات تنفسی آنها را تقویت می کند، ظرفیت تنفسی خود را افزایش دهند و از این طریق قابلیت های خود را در شنا و شیرجه بالا ببرند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد این دستگاه مطالعه کنید.

تقویت کننده تنفس

آکاایران: دستگاه PowerBreathe  یک  تقویت کننده  عضلات  تنفسی می باشد که جهت  تقویت  قدرت و استقامت  عضلات دمی  به کار می رود .منافع  تمرینات عضلات دمی  (Inspiratory Muscle Training)  از لحاظ علمی هم برای بیماران دارای مشکلات تنفسی و هم برای افراد سالم ثابت شده است . افراد سالم شامل  ورزشکاران در تمام سطوح رقابت حتی  ورزشکاران  جهانی و المپیک می باشد .تعدادی از مزایا و نتایج حاصل از بررسی های علمی در زیر ذکر شده است  . منابع ورفرانس های  معتبر علمی جهت تایید یافته های ما وجود دارد .

در این تحقیق جدید که در دانشگاه بوفالوی آمریکا صورت گرفت، نوعی تمرینات مقاومتی روی عضلات تنفسی شناگران و ورزشکارانی که شیرجه کار می کردند انجام داده اند و مشخص شد که پس از انجام دوره مشخصی از این ورزش ها، توانایی شناگران ورزشکار حدود ۳۳ درصد بالا می رود. همین پژوهش نشان داد که با انجام این ورزش ها، مدت زمانی که فرد می تواند زیر آب باقی بماند نزدیک به ۶۶ درصد افزایش پیدا می کند. 
با توجه به نتایج جالبی که از این مطالعه به دست آمده پژوهشگران پیشنهاد می کنند که نه تنها ورزشکاران بلکه غواصان، نجات غریقان، افرادی که در سرویس های امداد فعالیت می کنند و حتی سربازان نیروی دریایی از چنین ورزش ها و تمریناتی که عضلات تنفسی را تقویت می کنند استفاده کنند تا در صورت نیاز به شنای طولانی مدت، توانایی و قدرت آنها بیشتر باشد. در ضمن با چنین تمریناتی توانایی های فرد در عملکردهای زیر آب بیشتر می شود. به عقیده محققان، در ایجاد خستگی و ناتوانی طی ورزش، تنها خستگی و ضعف عضلاتی که ورزش را انجام داده اند مهم نیست، بلکه بخش اعظمی از این علایم به تضعیف عضلات تنفسی فرد برمی گردد. 
این مسأله به ویژه در زیر آب که انرژی بیشتری از عضلات صرف می کند مهم تر است. 

به طور کلی، زمانی که عضلات تنفسی خسته می شوند، بدن برای حفظ جان خود از واکنشی به نام دزدی یا سرقت استفاده می کند. در این واکنش بدن خود را از عضلات محیطی (نظیر عضلات دست ها و پاها) سرقت می کند و آن را به سمت عضلات تنفسی می فرستد تا به این طریق، عضلات تنفسی، خون بیشتری در اختیار داشته باشند و بهتر عمل کنند. در اصل بدن ترجیح می دهد که برای راحت تر نفس کشیدن، عضلات کششی را در اولویت از نظر خون رسانی قرار دهد. پس عضلات دست ها، بازوها و پاها دچار کم خونی می شوند که همین کم خونی و به دنبال آن محرومیت از اکسیژن و مواد غذایی موجب تضعیف این عضلات می شود. تقویت عضلات تنفسی باعث می شود که این عضلات طی ورزش خسته نشوند و این چرخه که در نهایت به خستگی عضلات اندام ها منجر می شود، به راه نیفتد. 

ورزش های تقویت کننده عضلات تنفسی، ۳۰ دقیقه در روز و پنج روز در هفته صورت می گیرند. این مطالعه نشان داد که تنها چهار هفته ادامه این ورزش ها می تواند به طور قابل توجهی توانایی های ورزشکاران را افزایش دهد. این ورزش به وسیله دستگاه خاصی صورت می گیرد و طی آن چند بار حبس نفس و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه انجام می شود و بین آنها دوره های ۹۰ ثانیه ای استراحت قرار داده می شود. 

هر هفته طول مدت دوره استراحت ۱۰ ثانیه کوتاه تر می شود و بر مدت دوره های حبس نفس اضافه می شود. در انتهای هفته چهارم، آزمایش قدرت تنفس نشان داد که توانایی های تنفسی ورزشکاران به طور قابل توجهی بالا رفته بود. جالب اینجا بود که این ورزشکاران در مسابقات و تمرینات نیز قابلیت بهتری از خود نشان دادند.
در مطالعات پیشین نتایج مشابهی درباره دوندگان و برخی از ورزش های دیگر نیز گزارش شده بود و همگی بر این تاکید دارند که تقویت عضلات تنفسی برای تمامی ورزشکاران بسیار مهم و کمک کننده است.

نوع شایع ‏اسپری های که در ایران استفاده میشود همان اسپری های ‏L‏ شکلی است که به ‏MDI‏ معروف هستند. ‏اینها را باید با آسان تنفس استفاده کرد که نه تنها هماهنگی بین جریان گازی  اسپری و تنفس  را بهبود ‏می بخشد بلکه اثر مولوکلی هم دارد. مولکول های بزرگ دارو آنهایی هستند که بیشتر در گلو و مخاط ‏رسوب می کنند. این باعث ایجاد عفونت قارچی کاندیدا شده و بیمار از تلخی پشت گلو و حتی بم شدن و ‏گرفتگی صدا هم شاکی می شود. بعلاوه با رسوب دارو روی مخاط گلو و حنجره ، دارو جذب سیستمیک می ‏شود و عوارض جانبی بیشتری را از خود نشان می دهد همچون طپش قلب و لرزش اندام ها. در کل مولکول ‏های بزرگ در آسان تنفس باقی می مانند و فقط مولکول های ریز وارد ریه می شوند. بهر حال بیمار توصیه ‏می شود که گلو خود را با آب پس از استفاده از اسپری ها بخصوص اسپری های کورتون دار قرقره کند .‏

گردآوری: بخش ورزشی آکاایران