در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد بازی شطرنج را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: بازی شطرنج صدها سال قدمت دارد٬ این بازی بین دو نفر روی یک صفحه مدرج که دارای ۶۴ مربع سیاه و سفید است انجام می شود.هر یک از بازیکنان دارای ۱۶ مهره هستند که در یک طرف صفحه شطرنج چیده می شوند. با ما همراه شوید تا بیشتر با این ورزش فکری آشنا شوید.

شطرنج

آکاایران: شطرنج یک بازی دونفره است که بر روی صفحه شطرنج و با استفاده از مهره های شطرنج (شاه، وزیر، رخ، فیل، اسب و سرباز) انجام می شود. هر یک از مهره های شطرنج به شکل مخصوصی حرکت می کنند و قادر به زدن مهره های حریف نیز هستند. هدف این بازی مات کردنِ حریف است؛ یعنی ایجاد وضعیتی که شاه حریف هیچ راهی برای فرار نداشته باشد. همچنین بازی درصورت تسلیم اختیاریِ یکی از بازیکنان نیز به پایان می رسد؛ این اتفاق معمولاً وقتی می افتد که شکست اجتناب ناپذیر به نظر برسد. بازی شطرنج همچنین در چندین حالت ممکن است با تساوی ختم شود. بازی شطرنج به سه بخشِ شروع بازی یا گشایش، وسط بازی و آخر بازی تقسیم می شود که در هر یک از این مراحل، تاکتیک ها و سبک های متفاوتی به کار بسته می شوند. مهره های شطرنج دارای ارزش متفاوتی هستند و برای ثبتِ حرکات، با نمادهای ویژه ای نوشته می شوند. شطرنج دارای تاکتیک هایی ازجمله چنگال و آچمز و دارای جنبش ها و حرکات ویژه ای مانند حرکت قلعه، آن پاسان و ترفیع پیاده است.

مهره ها و روش حرکت آنها در بازی شطرنج

شاه : پر اهمیت ترین مهره بازی و البته حیاتی ترین مهره می باشد و می تواند با یک حرکت به تمام جهات حرکت کند.
وزیر : این مهره قوی ترین مهره شطرنج می باشد و قدرت یک وزیر معادل ۹ سرباز ارزیابی شده است٬ وزیر می تواند به صورت عمودی٬ افقی و مورب حرکت کند.
رخ(قلعه): این مهره می تواند در امتداد صفحه شطرنج به صورت عمودی و افقی حرکت کند و دو عدد از این مهره در دو  گوشه صفحه قرار می گیرند.
فیل : این مهره می تواند به صورت مورب در صفحه شطرنج حرکت کند و تعداد این مهره برابر دو می باشد که هر کدام در کنار یک رخ قرار می گیرد این نکته را نیز نباید فراموش کرد که یکی از فیل ها در خانه ی مشکی رنگ و دیگری در خانه ی سفید رنگ قرار می گیرد و فقط می تواند در همان رنگ حرکت کند.
اسب:این مهره به صورت حرف L لاتین حرکت می کند و مانند فیل یک در رنگ سیاه و دیگری در رنگ سفید قرار می گیرد.
سرباز(پیاده) : ضعیفترین و البته پرتعداد ترین مهره می باشد که در حرکت اول به دلخواه می تواند یک خانه و یا دو خانه حرکت کند اما در حرکات بعدی فقط می تواند یک خانه به سمت جلو حرکت کند٬ البته به صورت مورب هم می تواند مهره هایی که یک خانه با آن فاصله دارند را از بازی خارج کند٬ تعداد سربازها برابر با ۸ می باشند که در مقابل تمام مهره ها قرار می گیرند.
وقتی که مهره شاه یک بازیکن به وسیله مهره های بازیکن دیگر محاصره می شود و راه فراری یا دفاعی ندارد می گویند که شاه کیش و مات شده است و بازی به پایان می رسد. اگر هم نتیجه بازی برابر شود به آن را پات می گویند.

گردآوری: بخش ورزشی آکاایران