افراد مسن با ورزش کردن کمنر سرما میخورند - آکا
سبک تا متوسط,خانم‌های,علائم,دیده,به‌صورت مرتب,به‌صورت,علائم سرماخوردگی عذاب,علائم سرماخوردگی

افراد مسن با ورزش کردن کمنر سرما میخورند

خانم‌های سالمندی که از علائم سرماخوردگی عذاب می‌کشید، بهتر است قدم‌زدن را شروع کنید. در طول سال‌ها دیده شده است؛ خانم‌های پیری که به‌صورت مرتب ورزش‌های سبکی مثل پیاده‌روی انجام داده‌اند، کمتر دچار سرماخوردگی شده‌اند.
انجام ورزش‌ سبک تا متوسط مثل پیاده‌روی به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، ۵ روز در هفته، می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی شود و از سرماخوردگی جلوگیری کند،

به‌طوری که میزان سرماخوردگی سالمندانی که این میزان در هفته ورزش می‌کنند ۳ برابر کمتر از افرادی است که هیچ‌گونه ورزشی انجام نمی‌دهند. حتی دیده شده است، اثرات ورزش در سالمندان از مصرف مولتی‌ویتامین‌ها در جلوگیری از سرماخوردگی بیشتر است.
انجام حرکات ورزشی سبک تا متوسط به دو دلیل باعث کاهش سرماخوردگی می‌شود؛ یکی اینکه سلول‌های ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و دیگر اینکه باعث افزایش ترشح مواد ایمنی از غدد بزاقی می‌شود که از ورود عوامل عفونی به دستگاه‌ تنفس فوقانی جلوگیری می‌کند.
بهترین فعالیت‌ ورزشی برای رسیدن به این منظور، پیاده‌روی به‌صورت تند است. این ورزش حتی بیشتر از ورزش‌های کششی در پیشگیری از سرماخوردگی موثر است. لازم است یادآوری کنیم که ورزش‌های سنگین و خسته‌کننده نه تنها باعث کاهش عفونت‌‌های تنفسی و سرماخوردگی نمی‌شود بلکه افزایش ابتلا به این بیماری‌ها را در پی دارد، زیرا در اثر ورزش‌های سنگین، سیستم ایمنی دچار ضعف می‌شود.
پس یادتان نرود که ورزش باید سبک تا متوسط باشد و به‌صورت مرتب حداقل ۵ روز در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود. انجام این میزان ورزش علاوه بر جلوگیری از سرماخوردگی، به سلامت سیستم قلبی و عروقی و حفظ تناسب اندام هم کمک می‌کند.‌

دکتر سحر میرپور
روزنامه سلامت

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :