زندگی فعال و افراد:

زندگی فعال به معنای انجام کارهای روزمره بصورت طبیعی است. مانند راه رفتن، دویدن، کوه پیمایی، شنا کردن، بازی در پارک، بازی تنیس روی میز، بدمینتون، شستن اتومبیل، هرس کردن علف های باغچه منزل و ... بوده اما در واقع زندگی فعال از این هم ساده تر است. تعادلی از فعایتهایی که خیلی راحت است و می تواند شما را سرگرم کند.

هروقت احساس می کنید لازم دارید فعال شوید و یا استراحت کنید، اوقات پرکار و فعالی را با دیگران بگذرانید. همکاری با گروه های فعال جامعه مانند انجمن های خیریه و ... یا شرکت در بازی ها و مسابقات ورزشی، به هرحال سعی کنید فعالیتهای جدید را پیدا کنید و مهارتهای تازه ای را یاد بگیرید.

تماشای تغییرات فصل، طلوع و غروب خورشید و تولد و مرگ طبیعت همگی از سرگرمی های جالبی هستند.

زندگی فعال نوعی روش زندگی است که خود را در فعالیت جسمانی نمایان می کند و با زندگی روزانه ما عجین و همراه می شود.

زندگی فعال و جامعه:

زندگی فعال از موضوع فرد فراتر می رود و تضمین کننده همکاری، توجه، صلح، صفا، سازگاری و توافق می شود.

زندگی فعال به معنای خلق ارتباطات است تا دوست داشتنی، ساده و قابل اجرا شده و راهی برای زندگی کردن باشد و شامل ارتباط ازهمه انواعش است.بلوکهای آپارتمانی، همسایه ها و همکاران در اداره ها و مدارس. در این حیطه زندگی فعال شامل بیرون رفتن از خانه و کمک به دیگران در سعی و تلاش آنها در فعال بودن است.

همچنین به شما در اینکه ارتباطات هایتان سالمتر، امن تر، پاکتر و مساعتر باشد، کمک می کند. در انتها زندگی فعال بسیار لذت بخش بوده و به ترتیب شامل قدم های زیر است:

ورزش

* به عنوان نخستین قدم باید آن را انتخاب کنید، این انتخاب مستلزم درک کاملی از معنای زندگی فعال و آگاهی از توانایی هایتان و بعد از آن ایجاد موقعیتهای مناسب برای این نوع زندگی است.

* درمرحله بعد آن را ارزیابی کنید. شما به واسطه این انتخابتان زندگی راحتی خواهید داشت. با دوستان و نزدیکانی که در شور و شوق شما در این انتخاب سهیم هستند همراهی و ارتباطی نزدیک برقرار کنید.

* در انتها باید وارد عمل شوید. به دنبال انتخابتان باشید و لذتهای فعالیت بدنی را تجربه کنید. شما زندگی را می گذرانید که برایتان مناسب و براساس اصول صحیح استوار شده است. در همراهی با سایرین و هماهنگی با دنیای اطرافیان پیش قدم باشید تا آرزویتان را برچینید.

سالهای سال است که متخصصان تربیت بدنی مردم را به اجرای تمرینات منظم ورزشی تشویق کرده و از اهمیت آن بحث می کنند. طبق صحبتهای آنها و براساس تحقیقات انجام شده، نداشتن فعالیت جسمانی منظم، خطر بزرگی را برای سلامتی انسان بویژه قلب و عروق فراهم می کند و زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی است. نداشتن تحرک، کشیدن سیگار، فشار خون بالا و کلسترول بالای خون از عوامل مساعد کننده برای بروز بیماری های مختلف هستند.

درزندگی فعال و یا با فعالیت متوسط فواید بسیاری نهفته است اما نمی توان مزایای ورزش و فعالیت جسمانی را در بدن ذخیره کرد.

شما با انجام تمرینات منظم و ایجاد عادات ورزشی در زندگی روزانه می توانید از مزایایی که فعالیت برایتان به ارمغان می آورد، بهره مند شوید.

فواید فعالیت بدنی به دو دسته مزایای طولانی مدت و مزایای کوتاه مدت و فوری تقسیم می شوند:

مزایای طولانی مدت فعالیت بدنی:

فواید طولانی مدت آن شامل سلامتی قلب، پیشگیری و اجتناب از سایر مشکالات جسمی است.

امروزه فعالیت بدنی به یک داروی پیشگیری کننده تبدیل شده است. بعضی از این نتایج مربوط به پیشگیری از ناتوانایی جسمانی و نداشتن وابستگی فیزیکی به دیگران می شود که البته هرچه مسن تر شویم، این بهره مندی ها از اهمتی بیشتری برخوردار می شود.

مزایای کوتاه مدت و فوری مدت فعالیت بدنی:

مواردی مانند من دوست دارم....، بهتر به نظر برسم، درمورد خودم احساس بهتری داشته باشم، در زندگی شادتر باشم، راحت تر باشم و خواب بهتری داشته باشم، احساس بهتری از کنترل برنامه های زندگی ام داشته باشم و ... فوائد فوری و لحظه ای فعالیت جسمانی را بیان کرده که می توانید بلافاصله بعد از فعالیت آن را کسب کرده، لذت برده و تجربه کنید.

این امر عبور از یک مرحله است. بسیاری از مردم، ورزش را به خاطر فوائد طولانی مدت آن انجام می دهند چرا که این نتایج را بهتر شناخته و آن را مفدی می دانند. در صورتیکه عده کمی از آنها به فوائد آنی و فوری فعالیت فکر می کنند. شما احساس بهتری هم دارید و این چیزی است که هر روز با ورزش و فعالیت بدنی در شما بوجود می آید.

اگر دوستانی که تنها چندهفته است فعالیت منظم جسمانی را شروع کرده وادامه داده اند بپرسید که فعالیت برای شما چه کرده است؟، یک جمله بسیار ساده و کوتاه می شنوید که بسیار هم اهمیت دارد:«من احساس بهتری دارم».

پدری 40 ساله که 2 پسر جوان دارد می گوید:« حالا حوصله بیشتری برای بازی با کودکانم دارم و می دانم بازی با آنها مرا خسته تر از آنچه هستم، نمی کند بلکه به من انرژی دوباره ای می دهد. با این شرایط زمان بیشتری را به آنها اختصاص داده و با کودکانم بیشتر بازی می کنم. همچنین می توانم توپ را به مسافت دورتری پرتاب کنم و بعد از همه آنها هرگز خسته نباشم.»

خانمی که مدتی است ورزش منظم دارد، هم می گوید:« صبح ها بهتر از خواب بیدار می شوم و شبها خواب راحت تری دارم. به همه کارهای خانه می رسم و وقت اضافه ای هم برای سرگرمی های مورد علاقه ام پیدا می کنم. در برخورد با کودکانم روحیه و شادابی بیشتری دارم. غذا را با اشتهای بیشتری درست می کنم و از آن لذت می برم. هرگز به اضافه شدن وزنم فکر نمی کنم، در محیط کارم برخورد بهتری دارم و وظایفم را صحیح و کامل انجام می دهم.»

چه مقدار فعالیت کافی است؟

معمولا زندگی فعال بر حرکت استوار است، اما سوال مهم اینجاست که چه اندازه فعالیت کافیست؟ پاسخ به این سوال خیلی ساده است. کمتر از آنچه می توانید فکرش را بکنید و این همان داروی معجزه آسیایی است که وعده آن را به شما می دهیم.

(پایان بخش دوم- ادامه دارد)

زندگی

زندگی فعال همراه با ورزش

کتاب «زندگی فعال همراه با ورزش داروی معجزه آسای سلامتی و طول عمر» که نویسنده آن استوارت گوردون بوده...

منبع : tebyan.net