ورزش فوتبال، پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال - آکا
ورزش فوتبال,ورزش فوتبال تحقیق,ورزش فوتبال جهان,تاریخچه ورزش فوتبال,ورزش فوتبال لیگ برتر,ورزش فوتبال ایران,بازی فوتبال,ورزش فوتبال تاریخچه,ورزش فوتبال چیست,قوانی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد ورزش فوتبال را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

ورزش فوتبال شامل ورزش هایی می شود که با پا به توپ برای شوت کردن توپ به دروازه ضربه می زنند که شکل معروف و جهانی آن را فوتبال می نامند و شکل های دیگر آن مانند فوتبال آمریکایی یا فوتبال استرالیایی یا فوتبال کانادایی یا فوتبال گیلیک در کشورهای مختلف مورد توجه است که قواعد بازی آنها با فوتبال تفاوت دارد که در اصطلاح به آنها کدهای فوتبال گفته می شود.

 

 ورزش فوتبال

زمین بازی

اندازه ها

با توجه به اینکه مقررات فوتبال در انگلستان شکل گرفته است، اندازه زمین فوتبال هم در واحدهای امپریال بیان شده است و در قوانین مسابقه نیز معادل های متریک آن نیامده است، استفاده از واحدهای اندازه گیری به طور سنتی حتی در خارج از بریتانیا نیز مرسوم است.

مساحت زمین فوتبال:

یک زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین المللی می بایست 110  تا 120 یارد (قدم) (معادل 100 تا 110 متر) طول و 70 تا 80 یارد (64 تا 75 متر) عرض داشته باشد. زمین های مسابقات داخلی، می تواند بین تا 120 متر طول و 45 تا متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

علامت گذارى زمین

علامت گذارى زمین بازى بوسیله خطوط مشخص می شود، ضخامت خطوط متعلق به محوطه مربوط مى باشد. خطوط بلندتر را خطوط طولى و خطوط کوتاه تر را خطوط دروازه می نامند.

ضخامت کلیه خطوط نباید بیشتر از 12 سانتی متر باشد.

زمین بازى بوسیله خط میانى به دو نیمه تقسیم می شود.

مرکز زمین بازى در وسط خط میانى مشخص میشود و یک دایره به شعاع 9.15 متر در اطراف آن رسم شده می شود.

محوطه جریمه (پنالتى)

در جلوی هر دروازه محوطه مستطیل شکلی وجود دارد، به عرض 16.5 متر و طول 40.3 متر، از خط دروازه، که به محوطه جریمه و محوطه هجده قدم یا پنالتی معروف است، در این محوطه دروازه بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می شود.

 

وسایل اساسى و اجبارى بازیکنان عبارت است از:

پیراهن

 شورت - اگر زیر شورتى استفاده می شود، رنگ آن باید به رنگ اصلى شورت باشد.

 جوراب ساق بلند

 محافظ ساق

کفش

محافظ ساق

 کلا” بوسیله جوراب پوشیده شود

 از جنسهاى مناسب مانند: لاستیک، پلاستیک یا نظیر آنها ساخته شود

محافظت معقولانه اى را فراهم کند

دروازه بانها

هر دروازه بان باید از رنگهایى استفاده کند که با رنگ لباس سایر بازیکنان، داور و کمک داوران مغایر باشد.

تخلفات و تنبیهات

 

پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال

بازی فوتبال ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می کنند و اغلب آن را پرطرفدارترین ورزش جهان می دانند. این ورزش در زمینی مستطیل شکل با پوشش چمن یا چمن مصنوعی انجام می گیرد که در انتهای عرضی دو ضلع آن دو دروازه قرار داده شده است. هدف وارد کردن توپ به دروازهٔ حریف است. دروازه بان تنها کسی است که در این بازی حق دارد از دست ها و بازوهای خود برای گرفتن و مهار توپ استفاده کند. دیگر اعضای تیم توپ را اغلب با استفاده از پا و ضربه زدن به آن به گردش درمی آورند، گاه نیز ممکن است از سینه یا سر خود استفاده کنند. هر تیمی که بیش ترین گل را به حریف بزند برندهٔ بازی است. اگر بازی در پایان با گل های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین کننده بازی باشد.

فوتبال,تاریخچه فوتبال,تاریخچه

پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال

 

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره کننده فوتبال در جهان فیفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا (به انگلیسی: FIFA) می نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهانی فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی های المپیک تابستانی است.

تاریخچه

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه آن اطلاع داریم. فوتبال امروزی به تدریج رشد کرده است ولی گفته می شود که نوعی از آن قبل از مسیح بازی می شد. در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت. عکس های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه است. فوتبال در برزیل از سال ۱۸۹۴ شروع شد. این ورزش به وسیله چارلز میلر برزیلی که اجداد او بریتانیایی بودند به مردم برزیل معرفی شد. در سال ۱۹۷۰ مسابقه ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد و هیچ کس تصور نمی کرد که ۸۰۰ میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند. امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزش ها می پردازند.

فوتبال مدرن از کشور بریتانیا سرچشمه گرفته است. در ابتدا اختلافات عقیده ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می شد. این مسئله در سال ۱۸۶۳ زمانی که طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها کردند اتفاق افتاد. گروه دیگر انجمن راگبی را تأسیس کردند و بالاخره در سال ۱۸۷۱ این دو رشته ورزشی کاملاً از یکدیگر جدا شدند. از آن زمان به بعد هر دو رشته پیشرفت های شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا کردند. فدراسیون بین المللی فوتبال در سال ۱۹۰۴ بنیان گزاری شد. این فدراسیون وظیفه دارد که به نحوه اجرای مسابقات نظارت داشته باشد. قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر کشورهای عضو فدراسیون تغییر نمی کند.

اولین مسابقه بین المللی فوتبال جهان در سال ۱۸۷۲ بین تیمهای انگلیس و اسکاتلند در شهر گلاسگو انجام شد، که با نتیجه صفر- صفر پایان یافت. در سال ۱۹۲۰ بازیکنان فوتبال در مسابقات المپیک بلژیک شرکت کردند و در سال ۱۹۳۰ اولین جام جهانی فوتبال در کشور اروگوئه برگزار شد.

استادیوم همدن پارک [۱] در شهر گلاسگو رکورددار تعداد تماشاچیان در مسابقات فوتبال اروپا است؛ در سال ۱۹۳۷ جمعیتی معادل ۱۴۹٫۵۴۷ نفر در این استادیوم شاهد بُرد ۳ بر ۱ تیم ملی اسکاتلند در مقابل تیم ملی انگلیس بودند.


تاریخچه نامعلوم

اولین سوابق ثبتی آنچه که احتمالاً قدیمی ترین فعالیت شبیه به فوتبال به حساب می آمده را می توان در دست نوشته های چینی نظامی در دوره سلسله هان و حدود قرن دوم قبل از میلاد پیدا نمود.

دیگر بازی آسیائی که با ضربه توپ سرو کار داشته و تحت نفوذ «کوجو» بوده است، بازی «کماری» است. بر طبق سوابق موجود، این بازی در زمین بازی سلطنتی ژاپن در کیوتو از سال ۶۰۰ میلادی انجام می شده است. در بازی «کماری» چندین نفر در یک دایره می ایستاده و با ضربه پا توپ را به سمت هم دیگر می رانده و سعی می کردند که توپ از زمین خارج نشود (خیلی شبیه کیپی آپپی).

این بازی سالیان زیاد انجام می شد ولی به نظر می رسد که در حدود نیمه قرن ۱۹ میلادی از بین رفته باشد. در سال ۱۹۰۳ و در یک اقدام سمبلیک در جهت احیای سنت های باستانی، این بازی مجدداً احیاء گشته و هم اکنون نیز در برخی فستیوال های توریستی قابل رویت می باشد.

قدمت بازی های همراه با توپ فرا امریکائی که با توپ های لاستیکی انجام می شده اند حتی بسیار قبل از مورد بالا ثبت گردیده اند و تصور می شود که در مراحل اولیه پیدایش، شباهت زیادی به فوتیال داشته اند. اما از آنجائی که فرم های بعدی این بازی ها شباهت هائی با بسکتبال و یا والیبال داشته اند و همچنین بدلیل آنکه نفوذ این گونه بازی ها بروی بازی مدرن فوتبال بسیار کم بوده است، بیشتر آن ها به عنوان فوتبال طبقه بندی نمی گردند.

یونانیان و اهالی رم نیز به داشتن بازی های همراه با توپ که در آنها از پای خود استفاده می کرده اند، شناخته شده اند.

نویسنده رومی سیسرو در یکی از نوشته های خود وضعیتی را توصیف می کند که در آن مردی در مغازه سلمانی و در حال اصلاح بخاطر شوت شدن یک توپ به داخل مغازه کشته می شود. اعتقاد بر این است که بازی رومی هارپستوم از نوعی بازی تیمی بنام «επισκυρος» (اپی اسکایروس) یا فنیدا که اولین بار توسط نمایشنامه نویس یونانی انتیفانس (۳۱۱-۳۸۸ قبل از میلاد) بکار برده شده و بعدا کلمنت الکساندریا نیز به آن اشاره داشته است، گرفته شده است. به نظر می رسد این بازی بنوعی نه چندان واضح شبیه به راگبی بوده است.

البته سوابق غیر مستند دیگری از بازی های ماقبل تاریخ، باستانی و یا سنتی انجام شده با توپ که توسط مردم بومی در سراسر جهان انجام می شده نیز در دسترس می باشند. به عنوان مثال، در سال ۱۶۱۰ ویلیام استراچی از منطقه جیمز تاون اولین شخصی بود که یک نوع بازی بنام پاهساهمان را که توسط امریکائی بومی باز می شده را ثبت نموده است. در منطقه ویکتوریا، استرالیا، مردم بومی استرالیا نوعی بازی به نام مارن کروک را انجام می دادند.در کتاب رابرت برو-اسمیت که در سال ۱۸۷۸ بنام «مردم بومی منطقه ویکتوریاً منتشر شد نیز از مردی بنام ریچارد توماس نام برده شده که در سال ۱۸۴۱ شاهد انجام این بازی توسط مردم بومی منطقه بوده است.» آقای توماس توصیف مینماید که چطور بازیکن جلو توپ ساخته شده از پوست صاریغ را شوت نموده و دیگر بازیکنان برای گرفتن آن به هوا برمیخواستند.«امروزه اعتقاد گسترده ای مبنی بر اینکه مارن کروک تأثیر زیادی بر پیشرفت قواعد فوتبال استرالیا داشته، وجود دارد (بخش زیر را ببینید). در سرزمین کانادای شمالی و / یا آلاسکا، اینیوایت (اسکیمو ها) نوعی بازی بروی یخ بنام»آکاساکتوک" را انجام می داده اند. هر بازی با حضور دو تیم روبروی هم در دو خط موازی آغاز می شد. سپس دو تیم سعی در ضربه زدن به توپ، هدایت آن به سمت خط دروازه حریف و کاشتن گل داشتند.

قدمت این بازی ها و امثال آنها بطور عمیق در روزگاران باستان قرار داشته و در طول قرون متمادی، تأثیر خود را بروی فوتبال داشته است. بهرحال، به نظر می رسد که مسیر حرکت بسوی فوتبال مدرن در اروپای غربی و بخصوص در انگلستان شکل گرفته باشد.شرایط بازی

در این بازی هر تیم دارای ۱۱ بازیکن است که یکی از آن ها در دروازه قرار می گیرد و بقیه با توجه به استراتژی بازی در نقاط مختلف زمین قرار می گیرند. در تقسیم بندی دقیق، بازیکن ها با توجه به مکان قرارگیری شان در زمین به مدافع، هافبک و مهاجم تقسیم می شوند.

داوری مسابقات فوتبال به عهدهٔ چهار داور است. یکی از داوران که به نام داور وسط معروف است که در زمین فوتبال هم راه با بقیهٔ بازیکنان حرکت می کند، دو کمک داور نیز در کناره های زمین قرار می گیرند و داور چهارم نیز بیرون زمین است.

هر تیم فوتبال دارای حداقل یک سرمربی، یک مربی و یک مربی دروازه بان است. هم چنین هر تیم دارای تعدادی بازیکن ذخیره است که می توانند در میان بازی با بازیکن های درون زمین تعویض شوند. تعداد تعویض های هر تیم به سه تعویض محدود است.

مزایای فوتبال بازی کردن برای جوانان وبزرگسالان، مانند ورزش های دیگراست که به تمرین مکررجسمانی نیازدارد. ورزش  به طور کلی کیفیت زندگی را به علت تاثیرمستقیم در سلامت فرد، ارتقا می دهد. این بازی، توان عضلات،انعطاف پذیری واستقامت به ویژه استقامت قلبی - عروقی راافزایش می دهدو علاوه براین، باعث بهبود اعتماد به نفس ومدیریت در فشارهای روانی شده، در جلوگیری از ابتلای به بیماری ها نقش دارد و در واقع، یک تفریح لذت بخش وسالم است. برای برخی از افراد، ممکن است بازی فوتبال به نوعی تمرین ماداد العمر و تفریحی لذت بخش تبدیل شود

ویکیپدیا

آسیب های شایع در ورزش فوتبال - آکا

آسیب های شایع در ورزش فوتبال - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
حدود نیمی از آسیب ها در فوتبال آسیب اندام تحتانی است,( زانو به تنهایی ۳۶% موارد را تشکیل می دهد ),اندام فوقانی ۳۰% آسیب ها و ستون فقرات و احشاء باقی موارد را تشکیل می دهند,
آیا ورزش باستانی فوتبال زمان خود بود؟ - آکا

آیا ورزش باستانی فوتبال زمان خود بود؟ - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای بررسی و فهم یک دستاورد مهم بشری احتیاج ضروری به اطلاعاتی درباره ی فرهنگ,تمدن,جایگاه سیاسی,نظامی و موقعیت زمانی مکانی آن تمدن مورد نیاز است تا بشود آن جامعه را با کمترین خطا تجسم و تصویر شفاف و رو
بررسی جنبه های خشونت در ورزش فوتبال - آکا

بررسی جنبه های خشونت در ورزش فوتبال - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ت در ورزش فوتبال دکتر رحمتی که در نشستی با موضوع خشونت در فوتبال به بررسی نظریات مختلف جامعه شناسی نیز در این مورد پرداخته است رابطه سن,میزان کنترل و نظارت خانواده و پایگاه اقتصادی و اجتماعی با بروز خ
صفحه 1 از 1
منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :