جهان پهلوان تختی، جوانمردی جهان پهلوان تختی - ورزش آکا
جهان پهلوان تختی,جهان پهلوان تختی+عکس,بیوگرافی جهان پهلوان تختی,جهان پهلوان تختی نامدار,جهان پهلوان غلامرضا تختی,زندگینامه پهلوان تختی,زندگینامه جهان پهلوان تخت

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد جهان پهلوان تختی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

ورزش - ورزش کشتی - جوانمردی جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی (۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران - ۱۷ دی ۱۳۴۶ در تهران) هم چنین مشهور به لقب «جهان پهلوان»، کشتی گیر ایرانی و در فرهنگ ورزشی ایران، نماد پهلوانی، فروتنی، مناعت طبع و بلند نظری است.

جهان پهلوان تختی

غلامرضا تختی در خانواده ای متوسط در محلهٔ خانی آباد در تهران به دنیا آمد. «رجب خان» (پدر تختی) غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشت که همهٔ آنها از غلامرضا بزرگ تر بودند. «حاج قلی»، پدر بزرگ غلامرضا، فروشندهٔ خواربار و بنشن بود. از قول رجب خان، تعریف می کنند که حاج قلی در دکانش بر روی تخت بلندی می نشست و به همین سبب در میان اهالی خانی آباد به حاج قلی تختی شهرت یافته بود. همین نام بعدها به خانواده های رجب خان منتقل شد و به نام خانوادگی آنها تبدیل شد.

دوره قاجار بود، قبل از مشروطیت. مردم محله خانی آباد که می دیدند حاج قلی خواربارفروش محله همیشه روی تخت می نشیند، برایش اسم گذاشتند، به او حاج قلی تختی می گفتند. آن زمان کسی حدس هم نمی زد که این اسم بامسمی از محله خانی آباد روزی بیرون رود و نه تنها در ایران که در تمامی جهان بر زبان ها افتد.

اما غلامرضا تختی نوه حاج قلی سال ها بعد چنین موقعیتی پیدا کرد. سال ۱۳۲۹، ۲۰ سال بیشتر نداشت که در مسابقات کشتی ایران به مقام قهرمانی رسید. او این مقام را تا سال ۱۳۳۸ هشت بار از آن خود کرد. او در سال ۱۹۵۱ در مسابقات المپیک شرکت جست و صاحب مدال نقره شد. او با سه تن از هم تیمی هایش اولین کسانی بودند که برای ایران مدال جهانی کسب کردند. پنج سال بعد تختی اولین مدال طلای المپیک برای ایران را کسب کرد. نام او در این سال ها موجب مباهات هر ایرانی با هر گرایش سیاسی بود.

اما عظمت تختی تنها در زور بازوی او نبود. آنچه بیش از همه او را در دل مردم جای داد نه عنوان قهرمانی و پهلوانی که مردانگی و آزادگی و خلقیات انسانی و کریمانه او بود.

شاید همین خصائل بود که او را به سمت دکتر مصدق کشاند. با وجود موقعیت حرفه ای و شهرت جهانی اش که با همسویی با حکومت می توانست آینده او را تضمین کند، به جریان های سیاسی منتقد حاکمیت پیوست و در کنار مردم قرار گرفت. سال ۱۳۴۲ حاکمیت نام تختی را در شورای مرکزی جبهه ملی دید. از همین رو مورد غضب حکومت واقع شد و آنها تلاشی جدی را برای انزوای وی و مانع تراشی برای حضورش در مجامع داخلی و بین المللی و حتی باشگاه ها آغاز کردند.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ علیه حکومت ملی مصدق حاکمیت تلاش وسیعی کرد تا این واقعه را به عنوان قیام ملی و نه کودتا قلمداد کند. هر سال به این مناسبت جشن های زیادی در همه شهرها برپا می کردند و چنین وانمود می کردند که مردم حکومت مصدق را ساقط کرده و شاه را برگرداندند. نهضت مقاومت ملی را هم سرکوب کرده و بسیاری از اعضای آن را دستگیر کرده بودند. طرفداری قهرمانی ملی چون تختی از دکتر مصدق و حمایت مردم از وی، پس از همه این تلاش ها نشان می داد مردم آن تبلیغات را نپذیرفته و همچنان به آرمان های خود پایبند بودند. این مساله برای حاکمیت بسیار گران می آمد.

جالب اینکه در کودتای ۳۲ شعبان جعفری و چند تن از نوچه هایش به عنوان پهلوان ورزش باستانی به خیابان ها ریختند و به غارت و تخریب اماکن حامی دولت ملی پرداختند و کودتا را به سرانجام رساندند. با وجود امکاناتی که رژیم در اختیار این ناجوانمرد گذاشته بود و تبلیغات زیاد، هیچ گاه مردم شعبان را به عنوان پهلوان خود نپذیرفتند و همواره جامعه از او گریزان بود.

مردم تهران نقش تختی را در جمع آوری کمک های مردمی و ارسال آنها برای مردم زلزله زده بویین زهرا به چشم دیده بودند، بزرگواری و گذشت او را در روی تشک کشتی به یاد داشتند و نمی توانستند این پهلوان جوانمرد را از خود جدا دانسته و به شرافت و مردانگی او پشت کنند.

از همین رو تختی که نمی توانست همچون گذشته در باشگاه ها حضور یافته و تمرین کند در سال های میانی دهه ۴۰ دیگر نتوانست مدال های طلا را تجدید کند و در مسابقات بدرخشد. اما این عدم موفقیت نه تنها او را از چشم مردم نینداخت بلکه محبوبیت او روز به روز بیشتر می شد. دکتر مصدق در اسفند سال ۱۳۴۵ درگذشت. رژیم که از مشارکت وسیع مردم در تشییع و مراسم درگذشت دکتر وحشت داشت تختی را هم از رفتن به احمدآباد و شرکت در مراسم منع کرد اما تختی به این دستورات گوش نداد و با اعلام اینکه من می روم، شما مرا دستگیر کنید در این مراسم شرکت جست و وفاداری اش را نسبت به نهضت ملی و آرمان های بلندش اثبات کرد.

سال بعد درحالی که یک سال از ازدواج پهلوان می گذشت و فرزندش بابک تازه به دنیا آمده بود، در ۱۸ دی ماه ۱۳۴۶ روزنامه ها اعلام کردند روز گذشته غلامرضا تختی در هتلی در تهران دست به خودکشی زده است.

مرگ و ابهام های آن

تختی در ۱۷ دی ۱۳۴۶ در اتاقش در هتل آتلانتیک تهران درگذشت. او دو روز قبل از مرگش یعنی ۱۵ دی، وصیت نامه اش را در دفترخانه اسناد رسمی شماره ۲۰۲ تحت شماره ۳۴۲۸ و با تعیین کاظم حسیبی به عنوان سرپرست فرزندش بابک (که تنها ۴ ماه داشت)؛ به ثبت رسانده بود. دربارهٔ دلایل مرگ او اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

براساس اخبار منتشره در روزنامه های اطلاعات و کیهان ۱۸ دی ۱۳۴۶ غلامرضا تختی به خاطر وجود اختلافات خانوادگی با همسرش مرحوم شهلا توکلیخودکشی کرده است. از انگیزه های ممکن برای خودکشی، مواردی چون ناکامی هایش در مسابقات در پایان عمر ورزشی تختی نام برده می شود. با این حال عده ای از دانشوران مرگ وی را مشکوک می دانند. این عقیده که ساواک او را به دلیل محبوبیت زیاد و عدم وفاداری به نظام وقت ایران به قتل رسانده است، در بین مردم شیوع داشته. غلامرضا تختی از سال ۱۳۴۲ بارها به ساواک احضار شد. اطرافیان شاه با ناکامی از نزدیک کردن او به دربار و حکومت، فشارها را بر تختی افزایش دادند. تختی حتی در مواردی از ورود به ورزشگاه­ها منع می ­شد. او پس از دوری دوساله از رقابت­های ورزشی برای چهارمین بار در بازی های المپیک شرکت کرد و برای نخستین بار در این بازی­ها مدالی کسب نکرد. میرزایی با استناد به اسناد به جا مانده بیان می کند که ظاهراً حکومت میل داشت تختی بدون تمرین و آمادگی جسمی و روحی در میدان حاضر شود و با شکست خوردن، محبوبیتش در میان مردم را از دست بدهد. از سوی دیگر مردم نیز خواهان شرکت او در مسابقات جهانی بودند.

بدبینی نسبت به حاکمیت موجب شد کمتر کسی شایعه خودکشی تختی را بپذیرد. همه جا گفته می شد حاکمیت این پهلوان مردمی را کشته و در هتل صحنه سازی کرده که مردم را بفریبد. مجله فکاهی توفیق خبر درگذشت تختی را چنین انعکاس داد: تختی را خودکشی کردند!

به رغم فشارها و ترفندهای ماموران امنیتی، مردم از همه جا هجوم آورده و تشییع جنازه باشکوهی از پهلوان آزاده خویش به عمل آوردند. جنازه مرحوم تختی در ابن بابویه شهرری به خاک سپرده شد.

گفته شده است پس از شنیدن خبر مرگ تختی، مردم همه شهرهای ایران به شدت متاثر شدند و حتی در نقاط مختلف کسانی به این دلیل دست به خودکشی زدند. در کرمانشاه قصابی به این کار مبادرت کرده بود. پس از مرگ او مردم روی شیشه مغازه اش خواندند که با خط درشت نوشته بود: «جهان بی جهان پهلوان ماندنی نیست». به راستی که آنچه ماندنی و پایدار است جز راستی و درستی نیست.

● جهان پهلوان

جهان پهلوانا صفای تو باد / دل مهرورزان سرای تو باد

بماناد نیرو به جان و تنت / رسا باد صافی سخن گفتنت

مرنجاد آن روی آزرمگین / مماناد آن خوی پاکی غمین

به تو آفرین کسان پایدار / دعای عزیزان تو را یادگار

روانت پرستنده راستی/ زبانت گریزنده از کاستی

دلت پرامید و تنت بی شکست / بماناد ای مرد پولاددست

که از پشت بسیار سال دراز / که این در به امید بوده است باز

هلا رستم از راه باز آمدی/ شکوفا جوان سرفراز آمدی

طلوع تو را خلق آیین گرفت/ ز مهر تو این شهر آذین گرفت

که خورشید در شب درخشیده ای / دل گرم بر سنگ بخشیده ای

نبودی تو و هیچ امیدی نبود / شبان سیه را سپیدی نبود

نه سوسوی اختر نه چشم چراغ/ نه از چشمه آفتابی سراغ

فرو برده سر در گریبان همه / به گل سایه شمع پیچان همه

به یاد تو بس عشق می باختند / همه قصه درد می ساختند

که رستم به افسون ز شهنامه رفت / نماند آتشی دود بر خامه رفت

جهان تیره شد رنگ پروا گرفت / به دل تخمه نیستی پا گرفت

به رخسار گل خون چو شبنم نشست / چه گل ها که بر شاخه تر شکست

بدی آمد و نیکی از یاد برد / درخت گل سرخ را باد برد

هیاهوی مردانه کاهش گرفت / سراپرده عشق آتش گرفت

گر آوا در این شهر آرام بود / سرود شهیدان ناکام بود

سمند بسی گرد از راه ماند / بسی بیژن مهر در چاه ماند

بسی خون به تشت طلا رنگ خورد / بسی شیشه عمر بر سنگ خورد

سیاووش ها کشت افراسیاب/ ولیکن تکانی نخورد آب از آب

دریغا ز رستم که در جوش نیست / مگر یاد خون سیاووش نیست؟

از این گونه گفتار بسیار بود / نبودی تو و گفتنه در کار بود

کنون ای گل امید بازآمده / به باغ تهی سروناز آمده

به یلدا شب خلق بیدار باش / به راه بزرگت هشیوار باش

که در تنگنا کوچه نام و ننگ / که خلق آوریده است در آن درنگ

تو آن شبرو ره گشاینده ای / یکی پیک پرشور آینده ای

بر این دشت تف کرده از آرزو / تویی چشمه چشم پرجست وجو

تو تنها گل رنج پرورده ای / که بالا گرفته برآورده ای

به شکرانه این باغ خوشبوی کن / تو از باغی ای گل بدان روی کن

کلاف نواهای از هم جدا / پی آفرین تو شد یک صدا

تو این رشته مهر پیوند کن/ پریشیده دل ها به یک بند کن

که در هفت خوان دیو بسیار هست / شگفتی دد آدمی سار هست

به پیکار دیوان نیاز آیدت / چنان رشته ای چاره ساز آیدت

عزیزا ! نه من مرد رزم آورم / یکی شاعر دوستی پرورم

ز تو دل فروغ جوانی گرفت / سرودم ره پهلوانی گرفت

ببخشا سخن گر درازا کشید / که مهرت عنان از کفم واکشید

درودم تو را باد و بدرود هم / یکی مانده بشنو تو از بیش و کم

که مردی نه در تندی تیشه است/ که در پاکی جان و اندیشه است

منبع:روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران

حرف هایی از جهان پهلوان تختی - آکا

حرف هایی از جهان پهلوان تختی - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ساعت,متوقف,پیشنهاد,هنوز,بزرگ,روبه,مستلزم,محمد
صفحه 1 از 1
منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :