در برخی موارد عمل جراحی راه حل چاقی است . جراحی منجر به بیشترین کاهش وزن می شود ولیکن می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد . جراحی از دو طریق منجر به کاهش وزن می شود : مقدار غذایی را که فرد به راحتی توانایی خوردن آن را دارد محدود می کند و یا جذب غذا و کالری را مهار می کند .

جراحی لاغری

معمولاً جراحی در موارد زیر توصیه می شود :

 • فرد دچار چاقی بسیار شدیدی است و نمایه توده بدنی 40 و بالاتر است .
 •  نمایه توده بین بین 35 تا 39.9 قرار دارد و مشکلات جدی مرتبط با چاقی نیز در فرد وجود دارد مانند دیابت ، فشار خون بالا .
 
جراحی می تواند منجر به کاهش 50 درصدی وزن شود . تنها 50 درصد از کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند قادر به حفظ وزن از دست رفته به مدت 5 سال هستند . جراحی معجزه ای برای درمان چاقی نیست هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید کل اضافه وزن خود را با جراحی کاهش دهید و یا آن را به مدت طولانی حفظ کنید . موفقعیت کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به تعهد شما در تغییر سبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد .
 

عمل بای پس معده : این عمل یکی از رایج ترین جراحی های کاهش وزن است چراکه نتایج طولانی مدت مثبتی داشته است . از هردو مکانیسم سوء جذب و محدود کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن استفاده می کند . در این عمل جراح شما فضای کیسه مانند کوچکی را در بالای معده ایجاد میکند . سپس روده کوچک را از قسمت زیر معده بریده و آن را به فضای کوچک جدید متصل می کند . مواد غذایی و مایعات مستقیماً از فضای کوچک جدید وارد این قسمت روده کوچک می شوند و بخش اعظمی از معده را رد می کنند .

انحراف صفرا با اتصال دئودنوم: جراحی فوق از نوع سوء جذب است . در این جراحی قسمت بزرگی از معده شما برداشته می شود . این جراحی کاهش وزن ماندگاری را به همراه دارد ولیکن با ریسک بالایی از سوء تغذیه و کمبود ویتامینی در بدن همراه است و بدین جهت فرد به نظارت شدید توسط تیم پزشکی نیازمند است . معمولاً این جراحی برای افراد با نمایه توده بدن بالاتر از 50 مورد استفاده قرار می گیرد 

جراحی های کاهش وزن مشکلات متعدد و بسیار جدی را به همراه دارند که به خود عمل جراحی و یا دریافت کاهش یافته غذا مربوط می شوند و عبارتند از :

 • پنومونی(التهاب بافت ریه)
 • لخته های خونی
 • عفونت
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • کمبود مواد مغذی در بدن

بالون معده، دیگر طرفدار ندارد

روش بالون در حال حاضر در دنیا خیلی طرفدار ندارد اما ایران بیشترین میزان بالون گذاری را داشته است! این روش عموما توسط متخصصان گوارش انجام می شود به این ترتیب که با استفاده از آندوسکوپ، بالون به داخل معده برده می شود و بعد در آنجا باد می شود تا فضای معده را کاهش دهد. البته بالون هم باید بعد از مدتی از معده خارج شود و مثل روش باندینگ بعد از خارج کردن آن احتمال برگشت وزن وجود دارد.

پلیسه زدن معده، ارزان ترین روش جراحی است

روش پلیکیشن در ایران ابداع شده است. این روش تقریبا مثل اسلیو است اما ارزان ترین روش جراحی به حساب می آید زیرا در آن از وسایل خاصی استفاده نمی شود. در واقع طی آن معده روی هم بخیه می خورد و پلیسه می شود، به این ترتیب فضای آن کم می شود. 

حلقه دور معده، نمی توانند نوشابه بخورند

در عمل باندینگ، دور معده یک بند قرار داده می شود. اندازه این بند قابل تغییر است و برحسب نیاز با تزریق مایع به درون آن تنگ شده و حجم معده کوچک می شود. به این ترتیب بیمار به تدریج وزن از دست می دهد. البته با خارج کردن بند از دور معده باز هم احتمال برگشت وزن وجود دارد. بیمارانی که حلقه معده می گذارند، باید از خوردن مایعات پر کالری پرهیز کنند که باعث کاهش موفقیت عمل می شود.

 

5 نکته که قبل از رفتن زیر تیغ باید بدانید

1. فرد بعد از هر کاهش وزن سریع ممکن است پوست افتادگی پیدا کند.  افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند.

2. نتایج روش های باندینگ و بالن، موقتی است و برای گرفتن نتایج طولانی مدت باید از روش هایی مثل بای پس معده و اسلیو استفاده کنید.

3. روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می خواهند سریع 15 تا 30 کیلو وزن کم کنند.

4. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

5. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.