۱۲ قانون غذایی برای سلامت تیروئید که باید رعایت کنید
در این مطلب مواد غذایی برای تیروئید و سالم بودن آن را معرفی می کنیم،مواد غذایی برای کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید که باعث بهبود وضعیت تیروئید شود

آکاایران: ۱۲ قانون غذایی برای سلامت تیروئید که باید رعایت کنید

آکاایران: توصیه های مرکز غذا و داروی آمریکا USDA در یک اصلاحیه ای که در چندسال گذشته بر روی آن صورت گرفته ، میزان فهم ما از نیازهای غذایی مان را دگرگون ساخته است. مردم در حال شروع درک این موضوع هستند که ما در واقع همان چیزی هستیم که می خوریم.

ما با این پیشنهاد که تا حدی که برای تان مقدور است مواد غذایی اورگانیک مصرف کنید، شروع می کنیم. عملکرد غده ی تیروئید نسبت به ترکیبات شیمیایی بسیار حساس است، بنابراین اگر آب، غذا و هوایی که تنفس می کنید را از این سموم پاک کنید و این ترکیبات شیمیایی را کاهش دهید، لطف بزرگی در حق بدن تان انجام داده اید.

مواد غذایی سمی و دارای ترکیبات شیمیایی کمتر را که می خورید و آنها را جذب می کنید، در واقع در این شرایط کبد شما کمتر مجبور است تا برای غلبه بر مواد سمی وارده به بدن کار کند. این به آن معنی است که تا جایی که امکان دارد باید غذاهای اورگانیک بیشتری مصرف کنید، و در انتخاب رستوران و سوپرمارکتی که برای غذا خوردن و خرید مواد غذایی می روید دقت کنید.

سلامت تیروئید شما بستگی به وعده ی رژیم غذایی تان دارد، بنابراین در ادامه نکاتی که مجله آکا ایرانتوضیح می دهد را رعایت کنید تا بین هورمون های تان تعادل برقرار کنید.

۱. فیبر زیاد، کالری کم مصرف کنید

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

پیشنهاد مجله ی علم ورزش به شما مخاطبان داشتن رژیم غذایی با فیبر زیاد و کالری کم است، همراه با وارد کردن سبزیجات و میوه ها، دانه ها، لوبیا ها (سبز، قرمز)،حبوبات و جوانه های گیاهان به رژیم تان. علاوه براین یک رژیم غذایی با فیبر بالا شامل آلوبخارا و آب آلو است که باعث حرکت بهتر دستگاه گوارش می شود.

اجابت مزاج راحت تر کلید حل مشکلات است. حرکت سخت تر روده ها باعث تجمع سموم در کلون ها و روده ی کوچک و بزرگ می شود، که این امر کمک به سخت تر شدن عملکرد دستگاه گوارش و ایجاد احساس ناراحتی می شود.

۲. گوشت و لبنیات را به تدریج حذف کنید

گوشت و لبنیات باید از رژیم غذایی تان به تدریج حذف شود چرا که بسیاری از مواد شیمیایی که بهتر است آنها را مصرف نکنید با خوردن گوشت و لبنیات، آنها را وارد بدن تان کنید. کم کردن مصرف این مواد غذایی باعث کاهش خود ایمنی و ایجاد احساس بهتری در شما می شود. مصرف گوشت و محصولات لبنی کمتر، تحمیل کمتر مواد سمی مختل کننده ی هورمون های تیروئید بر بدن تان را به همراه خواهد داشت.

وقتی شما گوشت می خورید، سعی کنید تا پرس غذایی تان را نصف کنید، این یعنی مقدار کمتری در هر وعده. اگر گریل کردن را به عنوان طرز طبخ غذاهای تان استفاده می کنید، بخاطر داشته باشید که این روش در عین راحت بودن، راه آسانی برای ابتلا به سرطان است چون رنگ غذا به رنگ قهوه ای سوخته درمی آید که طعم فوق العاده ای به غذا می دهد اما به جای اینکه مواد مغذی غذا به بدن تان برسد در دمای بالا کاملاً ازبین رفته و خوردن آن نه تنها فایده ای ندارد بلکه مضر است.

گریل کردن از مضرترین شیوه های طبخ غذا است. غذا را تا زمانی که نسوخته است از روی اجاق بردارید. در اکثر مواقع، طبخ متوسط غذا بهترین گزینه برای داشتن یک زندگی سالم است.

۳. برای خوردن راحت باشید

ممکن است در اکثر اوقات تلاش کنید تا راه هایی برای بیشتر خرید کردن و پر کردن کیسه های مواد غذایی تان از فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید و اینطور خودتان را راضی می کنید که یک کیسه بزرگ پر از مواد غذایی سالم خرید کرده اید.

در صورتی که می توانید به راحتی از فروشگاه ها منابع پروتئین غیر حیوانی بخرید به جای خرید بسیار زیاد، شامل آوکادو، زیتون،مغزها، توفو (پنیر سفید سویا) در مقدار کم، و بسیار مواد غذایی دیگر که می توانید تهیه کنید.

۴. از روغن های خوب استفاده کنید

انتخاب روغن ها برای مصرف بسیار اهمیت دارد. روغن های خوب در تضاد با روغن های گیاهی هیدروژنه هستند که در بیشتر محصولات فرآوری شده غذایی استفاده می شود. ما مصرانه به شما توصیه می کنیم که از خوردن روغن های هیدروژنه خودداری کنید چرا که باعث اختلال در سوخت وساز بدن می شوند.

۵. مغز آجیل را بجوید

برای کسانی که میزان سوخت وساز قند بدن شان کم و زیاد می شود، مصرف یک مشت آجیل در روز توصیه می شود تا دوباره تعادل عادی در میزان قند برقرار شود. در جویدن آجیل دقت کنید.


پیشنهاد مطالعه: چرا مصرف آجیل برای سلامتی مفید است؟


۶. برچسب روی مواد غذایی را مطالعه کنید

اگر می بینید که نمی توانید اسامی ترکیبات بکار رفته در محصول را بخوانید خب، به راحتی آن را کنار بگذارید و از خریدن آن خودداری کنید. مواد نگه دارنده که در محصولات شرکتی استفاده می شود می تواند تاثیر منفی بر متابولیسم بدن بگذارد و باعث اختلالاتی در آن می شود. رژیم های محبوبی مانند رژیم دکتر اورنیش و پریتکین و غیره نیز همین توصیه ها را به شما دارند.

طبق یک پیشنهاد کلی، از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ کردنی جداً خودداری کنید. نمک و فلفل را کم کنید. وعده های غذایی سبک تا متوسط میل کنید و از این قانون های غذایی پیروی کنید.

۷. اصلاً توصیه نمی کنیم که از صبحانه فرار کنید

در حقیقت ما پیشنهاد می کنیم که وعده های غذایی تان را به طور مرتب میل کنید، حتی اگر یک غذای اسنک مانند کوچک ولی سالم باشد. پس از خواب شبانگاهی بدن ما نیاز به انرژی دارد. برای خیلی از بیماران دارای تیروئید، مصرف وعده های کم در طول روز نسبت به یک یا دو وعده ی غذایی پر(زیاد) برای عملکرد متابولیسم بدن شان مفیدتر است.


پیشنهاد مطالعه: علائمی که نشان می دهد عملکرد تیروئید شما مشکل دارد


۸. مواد غذایی اعتیادآور را از رژیم غذایی تان حذف کنید

واژه ی CATS از حروف اول لاتین چهار ماده ی خوراکی اعتیادآور گرفته شده است (قهوه، الکل،تنباکو،شکر). این مورد بسیار اهمیت دارد، مخصوصاً برای کسانی که تیروئید دارند می تواند اختلالات متابولیکی ایجاد کند.

توصیه ما به آنها این است که اینگونه مواد خوراکی را از رژیم غذایی تان به کلی پاک کنید. کافئین طعم مطبوعی دارد و باعث می شود که در کل روز سرحال بمانید. تنها مشکل این نوع نوشیدنی ها و مواد خوراکی این است که، هرچه بالا برود باید پایین بیاید، احتمالاً افت پس از اتمام اثر کافئین داخل قهوه و عادت کردن بدن به آن، مانند شکر و مواد خوراکی اعتیاد آور دیگر، باید میزان بیشتری کافئین مصرف کرد تا بدن در حالت تعادل و وضعیت اولیه خود بماند.

دم کردنی ها همان عمل قهوه را انجام می دهند، فاقد داشتن کافئین، که از این نظر یک جایگزین عالی برای مصرف به شمار می آیند. شکلات هم از آن دسته خوراکی های بسیار دوست داشتنی است. اما بر عکس ظاهراً خوشمزه بودن آن، دوست خوبی برای شما محسوب نمی شود. شکلات حاوی ماده ی شیمیایی زانتاین است، ماده ای که مانند کافئین است. مطالعات پزشکی صحت داشتن فواید روانی شکلات بر اشخاص مختلف را تایید نمی کند.

شکر را به اندازه ی کافی و حتی کمتر مصرف کنید و مراقب مقدار مصرف خود بخصوص در هنگام تعطیلات باشید. بیشترین تلاش تان را بکنید که به هنگام خوردن و در پختن غذاها شکر کمتری استفاده کنید. در نتیجه، جوانه های چشایی در دهان تان به مصرف کم شکر عادت می کند، و به راحتی تشخیص می دهید که طعم غذایی که می خورید بسیار شیرین است و از خوردن آن خودداری می کنید.


پیشنهاد مطالعه: ۶ اتفاق بد که با مصرف شکر در بدن رُخ می دهد، چیست؟


۹. حذف مواد شیمیایی

برای میوه و گیاهانی که در باغچه ی خانه ی خود پرورش می دهید، دقت کنید تا از مواد سمی و آفت کش های شیمیایی کمتر، و بیشتر از کنترل کننده های طبیعی استفاده کنید.

۱۰. از مصرف شیرین کننده های مصنوعی بپرهیزید

خودداری از مصرف شیرین کننده های مصنوعی و سایر محصولات شیمیایی که می تواند سوخت وساز های درون بدن را مختل کنند، بهترین روش برای کاهش علائم تیروئید در بیماران است. بسیاری از بیماران تیروئیدی پس از قطع شیرین کننده های مصنوعی حال عمومی بهتری داشتند.

۱۱. خوددداری و حذف مواد خوراکی تحریک کننده ی گواتر

یک دسته از خوراکی ها که با نام علمی(goitrogens) گیتروژن شناخته می شود، آن دسته خوراکی هایی هستند که باعث تحریک غده ی تیروئید می شوند و تأثیر منفی بر عملکرد آن می گذارند. این ماده در کلم ها که از خانواده ی برسیکا هستند یافت می شوند، مانند،( گل کلم، کلم قرمز، کلم سفید، کلم پیچ، کلم برگ،کلم بروکلی و غیره…).

۱۲. به محرک ها و انرژی زا ها نه بگویید

شاید خوردن نوشابه های انرژی زا و محرک ها بسیار وسوسه انگیز باشد. اما باید بدانید که نوشیدن این قبیل نوشیدنی ها به متابولیسم بهتر به شما اصلاً کمکی نخواهد کرد، چه بسا مضر هم هستند.

حتی اگر نوع طبیعی و فاقد قند ویا حتی توصیه شده برای مصرف باشند، گول نخورید و از مصرف آنها جداً خودداری کنید. به دلیل اینکه صرفا جنبه ی تبلیغاتی دارند. بهترین جایگزین همانند توضیحاتی که در قسمت قهوه گفتیم،نوشیدن دم کردنی ها هستند که در کل روز انرژی شما را تامین خواهند کرد.

با وجود اینکه برند های معروف نوشابه های انرژی زا در قفسه ها پر و حاضر برای خرید هستند، هرگز به سمت آن ها نروید!

به یاد داشته باشید که این نوشابه ها هرگز به ذخیره ی انرژی و بازسازی ذخایر در ارگان ها و متابولیسم و تنظیم تعادل هورمون ها اصلاً کمکی نمی کنند، پس مصرف آن ها بی فایده است. کاملاً و عمیقاً نفس بکشید، بالا و پایین بپرید و مرتب در طول روز به تمرین بپردازید.

شما می توانید انرژی خود را به روش های خیلی بهتری در طول عمرتان ذخیره کنید و همیشه مطمئن باشید که تا آخر عمرتان زندگی سالمی دارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

.

منبع : elmevarzesh.com

منبع : بخش ورزش آکاایران
برچسب :